Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Monopolem může být každá firma

Antimonopolní praktiky otevírají dveře dokořán úplatkářství a klientelismu, kde zajisté napomůže pár švestiček ze zahrádky k tomu, aby antimonopolista přihmouřil oko a vymezení relevantního trhu příště pojal trochu přátelštěji.

obrázek k článku

„Významná tržní síla“ – mýtus a demagogie

Další z mnoha rozšířených ekonomických mýtů

obrázek k článku

Ayn Rand: Argumenty proti anarchii

Moralita a hodnota vlády jako jakékoliv jiné společnosti lidí není větší ani menší než moralita a hodnota lidí, kteří ji zpochybňují.

obrázek k článku

Fed za hypoteční bublinu nemůže? A kdo tedy?

Nebýt snížení sazeb, rozpoutání úvěrové expanze a zaplavení trhu s nemovitostmi novými penězi, ceny domů by za žádných okolností nemohly dosáhnout tak strmého růstu a iluze věčného růstu cen domů by tedy nemohla nikdy vzniknout.

obrázek k článku

Smrt keltského tygra

V pátek 2. října [2009] 752 451 irských občanů ratifikovalo Lisabonskou smlouvu pro půl miliardy občanů Evropské unie. Lisabonská smlouva tvoří poslední pakt ve zdánlivě nezastavitelném pohybu ke stále vyšší centralizaci politické moci mezi 27 státy Unie.

obrázek k článku

LvMI CZE&SVK na Twitteru

obrázek k článku

Jsou opravdu dny kapitalismu sečteny?

Byla finanční krize nezbytná a svědčí o nestabilitě kapitalismu v současné podobě, nebo jsou její příčiny jiné? O tom se vedou diskuse, mnohdy s ideologickým podtextem. Bližší pohled ale naznačuje, že ji způsobily některé socialistické prvky, které pokřivily tržní ekonomiku.

obrázek k článku

Stieranie rozdielov medzi pravicou a ľavicou v lokálnej politike

Miestna samospráva sa s postupnou decentralizáciou verejnej správy stáva čím ďalej dôležitejšou a mocnejšou zložkou štátu.

obrázek k článku

Ekonomické mýty v praxi

Souboj s ekonomickými omyly je zdánlivě nekonečný, ale bez boje se nevzdáme.

obrázek k článku

Co je to monopol

Často se mylně říká, že monopol je každý trh, na němž působí jen jedna firma. To však není pravda.

obrázek k článku

Podvody na voliče

Koalice ODS a ČSSD je obrovský podvod a výsměch vůli voličů. Nebo její naplnění?

obrázek k článku

Analýza rozhovoru s premiérem

Volili jste ODS, protože slibovala, že nebude zvyšovat daně? Pak asi nevěřícně kroutíte hlavou. Já tedy nevěřícně hlavou kroutím, a to jsem je nevolil.

obrázek k článku

Skutečně potřebujeme více finančních regulací?

V posledních měsících čím dále tím více sílí názory, že je to právě nedostatečná regulace finančních trhů a deregulace z posledních let, která způsobila současnou ekonomickou krizi. Aby se tato krize víckrát neopakovala, je údajně zapotřebí tuto regulaci podstatně zpřísnit.

obrázek k článku

Jak jsme bojovali proti hospodářskému cyklu, aneb naše cesta do otroctví

O krizi toho bylo napsáno již mnoho. Pojďme se však nyní podívat na trochu „jiný“ pohled na to, proč je tu krize a zda-li bychom se z ní měli snažit dostat. A co krize znamená do budoucna.

obrázek k článku

Žádný strachy, chce to prostě další prachy!

Udatní rytíři z Evropské centrální banky vyrážejí do boje s inflační příšerou. „Poněkud přitom opomíjí zmínit, že za růstem cen stojí právě oni,“ upozorňuje ekonom a bývalý zaměstnanec ČNB Jan Havel.

obrázek k článku

AAA kartel

Důsledkem rozhodnutí americké Securities and Exchange Commission zavést specifický status NRSRO pro vybrané ratingové agentury bylo stvoření kartelu, který po třiceti letech existence přispěl ke vzniku údajně největší krize od Velké deprese.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed