Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Silicon Valley, pozor na federálnych úradníkov s darmi pre výskum a vývoj

Predstava, že technologický pokrok vyžaduje vládne dotácie, nie je nová.

obrázek k článku

Obeť štátu

Bernard von NotHaus a Liberty dolár

obrázek k článku

Seriály na mises.cz

obrázek k článku

Mythbuster: Čína

Máloktorá krajina vyvoláva toľko kontroverzie, ako Čína.

obrázek k článku

Velká cena města Brna: letos naposledy? Žádná tragédie!

Stát na pořádání soutěže nic nepřispívá, nicméně město Brno Automotodromu každoročně dává z veřejných financí 10 miliónů korun a Jihomoravský kraj dalších 8 miliónů korun.

obrázek k článku

Obhajoba neobhajitelného: Slumlord

Pro mnoho lidí je slumlord – neboli majitel ghetta, nájemník vykořisťovatel – důkazem, že člověk dokáže i během svého života nabýt obrazu ďábla

obrázek k článku

Používej dolar, nebo...!

Případ Bernarda von NotHause ukazuje, že Amerika již dávno nemá se svobodnou společností ani kapitalismem dávno nic společného. Americká vláda uvězňuje lidi, kteří mírumilovně poskytovali kvalitní zboží, po kterém roste poptávka.

obrázek k článku

Vstoupí Česko do klubu štětináčů?

Portugalsko, Itálie, Řecko (Greece), Španělsko (Spain). Čtyři jihoevropské státy, které jsou už delší dobu sužovány vysokými deficity, nízkou konkurenceschopností a neustálým zvyšováním nákladů na pracovní sílu (od roku 2000 narostly dokonce o 30 procent).

obrázek k článku

Napříč politickým spektrem

Libertariáni jsou moc pravicoví, což znamená extrémně pravicoví, tedy fašisti, takže největší libertarián byl Hitler a extrémismus je špatný, ááááno?

obrázek k článku

Česko je příliš rovnostářské

…aneb Giniho koeficient

obrázek k článku

Fungování ekonomiky v podmínkách poklesu cenové hladiny

Rozebereme si argumenty týkající se odkladu spotřeby, účetní ztrátovosti firem, redistribučního efektu, cenových a mzdových nepružností a rozebereme si různé příčiny deflace.

obrázek k článku

Obhajoba neobhajitelného: Výrobce odpadu

Byznysmani údajně nechtějí výrábět špičkové produkty s dlouhou funkčností. Místo toho vyrábí šmejdy s „vestavěným“ nebo „plánovaným“ opotřebením.

obrázek k článku

Homesteading oceánů

Oceán pokrývá větší část zemského povrchu než pevnina. Téměř celá tato plocha je však člověkem neužívaná, či je užívaná pouze pasivně, ke sběru a lovu. Na jednu stranu je toto zapříčiněno technickými překážkami, na druhé straně je však třeba brát ohled na nevyhovující institucionální prostředí.

obrázek k článku

Ekonomická sofismata: post hoc, ergo propter hoc

„To proklatý volný obchod působí veškeré potíže. Slibovali nám jeho nekonečné požehnání, přijali jsme ho a nyní továrny zavírají a lidé trpí“

obrázek k článku

Dětská práce – skutečné zlo?

Jedním z často diskutovaných témat je dětská práce. Stále častěji se přitom objevují názory, že by bylo potřeba se státy, které ji tolerují, zakázat veškeré obchodní styky. Je to ale skutečně řešení?

obrázek k článku

Verejné statky - kompromis socializmu

Koniec alokačnej funkcie štátu

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed