Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Je potřebný nový fotbalový stadion v Brně?

V květnu tohoto roku byla odhalena maketa nového fotbalového stadionu v Brně. Opravdu je nový stadion potřeba? Navíc, když náklady na něj zaplatíme všichni?

obrázek k článku

Levné hypotéky, drahé byty a ČNB sama proti sobě

Česká národní banka si jistě uvědomuje, že je spoluodpovědná za prudký růst cen nemovitostí – nebývale levné hypotéky jsou důsledkem toho, co provádí s úrokovými sazbami.

obrázek k článku

Měření HDP a další kreativně upravené statistiky (2/2)

Hrubý domácí produkt (HDP) je tržní hodnota všech konečných výrobků a služeb na určitém území za dané období (nejčastěji jeden rok). Je to jen účetní identita odrážející množství peněz v ekonomice. Postrádá však kvalitativní hodnotu o pokroku, zlepšení podmínek, což je to, co je skutečně důležité.

obrázek k článku

Hitlerovo rovnostářství

To, že Adolf Hitler a jeho režim byl poměrně dost rovnostářský, plyne už z předchozích dvou dílů této série článků. Tento díl tedy bude spíše jen doplňkem předchozích. Adolf Hitler se již ve své známé knize "Mein Kampf" vyjádřil o tom, že všeobecné vyrovnávání je jistě spravedlivým vývojem.

obrázek k článku

Měření HDP a další kreativně upravené statistiky (1/2)

Hrubý domácí produkt (HDP) je tržní hodnota všech konečných výrobků a služeb na určitém území za dané období (nejčastěji jeden rok). Je to jen účetní identita odrážející množství peněz v ekonomice. Postrádá však kvalitativní hodnotu o pokroku, zlepšení podmínek, což je to, co je skutečně důležité,

obrázek k článku

Plánovaný chaos na kolejích aneb o brněnském nádraží

V Brně se již delší dobu vášnivě diskutuje o hlavním nádraží, které již kapacitně nevyhovuje potřebám obyvatel města. Velké rozpory panují okolo způsobu jak tuto situaci řešit. My se na celou situaci podíváme z pohledu čistě ekonomického.

obrázek k článku

After-Brexit

První závaží táhnoucí Británii ke dnu povolilo a svitla naděje, že tato země se možná přece jen neutopí v žumpě. Zastánci globální vlády ale nespí a už dali jasně najevo, že si nemáme moc zvykat. A tak turbulentní dny po Brexitu připomínají původní trilogii Star Wars.

obrázek k článku

Stručná historie člověka od Hoppeho nově v e-shopu!

Hans-Hermann Hoppe se nikdy nebál vířit vody akademických kruhů vně i uvnitř rakouské školy. Následník Pana libertariána na pomyslném olympu misesovské větve rakouské ekonomické školy vydává v češtině svou Stručnou historii člověka. Zakoupit ji lze v našem e-shopu.

obrázek k článku

Proč diskriminovat?

V minulých dobách říci někomu, že diskriminuje, platilo za kompliment. Znamenalo to, že má vkus: mohl rozlišovat mezi bídným, průměrným, dobrým a výborným. Jeho schopnost dělat jemné rozdíly, mu dovolovala žít lepším životem než jindy.

obrázek k článku

Čaká Bitcoin cesta na vrchol či voľný pád?

9. července dosáhl Bitcoin jednoho z nejočekávanějších milníků své krátké historie, tzv. halving.

obrázek k článku

Donald Trump je opak Ronalda Reagana

Zaznamenal jsem už několikrát poznámku, že Donald Trump se podobá Ronaldu Reaganovi. Zejména asi tím, že byl původně Demokrat, pochází ze showbizu a že ho nesnáší média. Skutečnost však nemůže být dále od pravdy, Donald Trump se Ronaldu Reaganovi prakticky v ničem nepodobá.

obrázek k článku

Agresivní nacionalismus od Ludwiga von Misese

Etatismus - ať intervencionismus nebo socialismus - musí vést ke konfliktu, válce a totalitárnímu útisku velké části obyvatel. Správný a pravý stát za etatismu je stát, ve kterém já nebo moji přátelé mluvící mým jazykem a sdílející moje názory jsou nadřazení.

obrázek k článku

Otevřený dopis ČNB: Devizové intervence a měnová politika porušují Ústavu ČR

Jako občan Vás pane guvernére Rusnoku i celá bankovní rado žádám, abyste buď mě i celou veřejnost přesvědčili o tom, že jednání ČNB je plně v souladu s Ústavou, nebo abyste neprodleně učinili takové kroky, které vrátí chování ČNB do souladu s ústavním pořádkem v České republice.

obrázek k článku

Ludwig von Mises, secese a dnešní Ukrajina

Válka ve velkém stylu na východní Ukrajině sice přestala, možná ovšem jen dočasně, ale drobné konflikty se zde pořád vyskytují. Nejistota ohledně dalšího vývoje zůstává poměrně velká.

obrázek k článku

Je anarchie utopií?

Už od více lidí jsem slyšel, že anarchie je utopie. Proč si tedy myslím, že se pletou?

obrázek k článku

Prodej ovoce a zeleniny z vlastní zahrady? Aneb podnikání v ČR jen pro bohaté

Podnikání v tomto sektoru je spíše pro bohatší, pro ty kteří mají peníze a čas na plnění těchto předpisů anebo peníze na pokuty a úplatky (to je prý snad i rozumnější cesta).

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed