Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Dějiny 4.8. - Pozdní Salamanka: Lessius a de Lugo

Není žádného divu, že profesor Noonan, slavný znalec scholastických názorů na lichvu, považuje Lessia za „teologa, jehož názory na lichvu nejrozhodněji označily příchod nové éry. V současném moderním finančním světě by se cítil pohodlněji než jakýkoliv jeho předchůdce.“

obrázek k článku

Poznejme nepřítele: Anatomie Fedu 9

Bilionová mince aneb jedna mince vládne všem, jedna jim všem káže...

obrázek k článku

European Students For Liberty Conference 2013

Pozvánka na konferenci

obrázek k článku

Ústava bez autority

Ústava nemá žádnou inherentní autoritu a nemá pro kohokoliv žádnou právní závaznost. Jestliže se nejedná o kontrakt mezi lidmi, tak ani nemůže mít žádnou autoritu nebo představovat nějaký závazek.

obrázek k článku

Nejistota režimu: některá objasnění

Soukromé investice jsou tím nejdůležitějším hnacím mechanismem ekonomického rozvoje.

obrázek k článku

Nemorálnost veřejného parku

Veřejná správa je ze své podstaty nepředvídatelná a chaotická. Tam, kde je dnes plně využívaný park vhodný k návštěvám s dětmi, může být zítra mrtvý areál pro cyklisty či rozestavěné muzeum úspěchů EU.

obrázek k článku

Dobrovolné nemocnice, lékařská péče a stát ve viktoriánské Velké Británii (5/6)

V roce 1850 více než polovina (v ústavech) zavřených duševně chorých byla v soukromých institucích, některých dobrých, některých špatných a některých průměrných.

obrázek k článku

Dopady minimální mzdy na chudé

Mezi širokou veřejností je minimální mzda chápána jako nástroj k potírání chudoby a zvyšování sociální rovnosti. Na příkladu Spojených států amerických bych rád ukázal, že pravda je přesně opačná: minimální mzda chudým lidem škodí.

obrázek k článku

Dějiny 4.7. - Vzdělaný extrémista Juan de Mariana

Juan de Mariana byl jednou z nejvíce fascinujících osobností dějin politického a ekonomického myšlení. Poctivý, kurážný a nebojácný Mariana byl ve vroucích vodách po téměř celý svůj dlouhý život, dokonce i pro své ekonomické spisy.

obrázek k článku

Papírové peníze = despotismus

Koncentrace na ekonomiku a efektivnost může zastírat skutečnost, že měnový monopol je úzce spojen s porušováním tradičních občanských svobod.

obrázek k článku

Tvrdohlaví libertariáni bez pokory

O libertariánech se často říká, že jsou namyšlení a myslí si, že ví všechno nejlépe. Zkrátka, že jim chybí pokora. Je takový názor obhajitelný?

obrázek k článku

Recenze: Globalizace

Taiwan se během jedné generace změnil z dílny na levná trička na zemi, které mají její asijští sousedé co závidět – zemi s vysokým životním standardem, moderními technologiemi a populární destinaci pro studenty z celého světa.

obrázek k článku

For a New Liberty: Vláda jako podnikatel

Je-li tradiční motto soukromých společností „náš zákazník, náš pán“, pak je nevyslovenou maximou vládní správy „náš zákazník je vždy vinen“.

obrázek k článku

Dobrovolné nemocnice, lékařská péče a stát ve viktoriánské Velké Británii (4/6)

Pokud však platí, že staří, neduživí nebo neléčitelní končili v nemocnicích veřejných chudobinců a separovaných nemocnicích těchto chudobinců, tak by se měla vzít do úvahy jiná soukromá charitativní aktivita - chudobince kombinované se starobinci (almshouse).

obrázek k článku

(c) oppa right style!

PSY absolutně odmítnul vynucovat své právo na duševní vlastnictví. Velmi moudře si všimnul, že šíření mu může pouze pomoci. A opravdu, odhaduje se, že za loňský rok si na iTunes, za koncertní lístky a reklamu vydělal 8,1 miliónů dolarů.

obrázek k článku

Dějiny 4.6 - Pozdní Salamanka

Škola Salamanky, která vznikla s Franciscem Vitoriem ve dvacátých letech 16. století, dosáhla svého konečného rozkvětu na konci šestnáctého století.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed