Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Neslušný návrh

Volili jste Nikoho? Styďte se!

obrázek k článku

Dobrovolné nemocnice, lékařská péče a stát ve viktoriánské Velké Británii (6/6)

I přes rostoucí konkurenci veřejného sektoru se dobrovolné nemocnice udržely až do druhé světové války, kdy přešly pod vládní kontrolu.

obrázek k článku

Heil Karl!

Jednoduchá hesla, výrazné barvy a charismatický panák. Žádný Schwarzenberg, ale Karel. Je to jednodušší, líbivější, šmrncovní. Tykám prezidentovi, je to náš člověk, muž z lidu. Karel for president!

obrázek k článku

Co je a co není vidět: I. Rozbité okno

Byli jste svědky řádění spravedlivého občana Dobroděje Sedláčka, když jeho nezvedený syn vyrazil okenní tabuli?

obrázek k článku

Dějiny 4.8. - Pozdní Salamanka: Lessius a de Lugo

Není žádného divu, že profesor Noonan, slavný znalec scholastických názorů na lichvu, považuje Lessia za „teologa, jehož názory na lichvu nejrozhodněji označily příchod nové éry. V současném moderním finančním světě by se cítil pohodlněji než jakýkoliv jeho předchůdce.“

obrázek k článku

Poznejme nepřítele: Anatomie Fedu 9

Bilionová mince aneb jedna mince vládne všem, jedna jim všem káže...

obrázek k článku

European Students For Liberty Conference 2013

Pozvánka na konferenci

obrázek k článku

Ústava bez autority

Ústava nemá žádnou inherentní autoritu a nemá pro kohokoliv žádnou právní závaznost. Jestliže se nejedná o kontrakt mezi lidmi, tak ani nemůže mít žádnou autoritu nebo představovat nějaký závazek.

obrázek k článku

Nejistota režimu: některá objasnění

Soukromé investice jsou tím nejdůležitějším hnacím mechanismem ekonomického rozvoje.

obrázek k článku

Nemorálnost veřejného parku

Veřejná správa je ze své podstaty nepředvídatelná a chaotická. Tam, kde je dnes plně využívaný park vhodný k návštěvám s dětmi, může být zítra mrtvý areál pro cyklisty či rozestavěné muzeum úspěchů EU.

obrázek k článku

Dobrovolné nemocnice, lékařská péče a stát ve viktoriánské Velké Británii (5/6)

V roce 1850 více než polovina (v ústavech) zavřených duševně chorých byla v soukromých institucích, některých dobrých, některých špatných a některých průměrných.

obrázek k článku

Dopady minimální mzdy na chudé

Mezi širokou veřejností je minimální mzda chápána jako nástroj k potírání chudoby a zvyšování sociální rovnosti. Na příkladu Spojených států amerických bych rád ukázal, že pravda je přesně opačná: minimální mzda chudým lidem škodí.

obrázek k článku

Dějiny 4.7. - Vzdělaný extrémista Juan de Mariana

Juan de Mariana byl jednou z nejvíce fascinujících osobností dějin politického a ekonomického myšlení. Poctivý, kurážný a nebojácný Mariana byl ve vroucích vodách po téměř celý svůj dlouhý život, dokonce i pro své ekonomické spisy.

obrázek k článku

Papírové peníze = despotismus

Koncentrace na ekonomiku a efektivnost může zastírat skutečnost, že měnový monopol je úzce spojen s porušováním tradičních občanských svobod.

obrázek k článku

Tvrdohlaví libertariáni bez pokory

O libertariánech se často říká, že jsou namyšlení a myslí si, že ví všechno nejlépe. Zkrátka, že jim chybí pokora. Je takový názor obhajitelný?

obrázek k článku

Recenze: Globalizace

Taiwan se během jedné generace změnil z dílny na levná trička na zemi, které mají její asijští sousedé co závidět – zemi s vysokým životním standardem, moderními technologiemi a populární destinaci pro studenty z celého světa.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed