Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Obhajoba neobhajitelného: Pomlouvač

Je snadné být obhájcem svobody slova, když se toto právo má vztahovat na někoho, s kým souhlasíme.

obrázek k článku

Rozpad Evropské Unie

Finsko zasáhl politický převrat a to je teprve předzvěst větších, budoucích změn. Tamní společností hýbe ožehavá otázka. Má se Finsko podílet na spolufincování záchraných fondů pro krachující země EU? Původní vláda bail-outy podporovala.

obrázek k článku

Diagnóza chorej 20 eurovky

Bližšie o chorobe menom inflácia, ktorou musia trpieť všetky peniaze poskytované monopolom.

obrázek k článku

O neničnerobení

Vzhľadom na to, že vedomosti sú rozptýlené, viazané na kontext a často nesformulované, dáva väčší zmysel ponechať plánovanie na každého, kto má vedomosti relevantné k produktívnej alokácii zdrojov.

obrázek k článku

Nakloněni svobodě: Úvod

Nakloněni svobodě je webový seriál, který na Mises.cz bude ode dneška vycházet každý pátek. Jedná se o postupný překlad stejnojmenné knihy amerického autora Louise E. Carabiniho. Knihu lze chápat jako stručný úvod do politické filosofie liberalismu.

obrázek k článku

Co je špatně na poslanecké imunitě?

Máme tu dvě kategorie občanů – poslance a čičmundy.

obrázek k článku

Obhajoba neobhajitelného: Importér

Raison d´etre pro ostré útoky na dovoz je domněnka, že vytváří v naší zemi nezaměstnanost. Povrchně vypadá tento argument hodnověrně. Ostatně každá vlajka a rukavice, která mohla být vyrobena v tuzemsku, ale namísto toho byla dovezena, představuje práci, kterou bývali mohli vykonat Američané.

obrázek k článku

Morálka svobody a státu

Pravicové a svobodné myšlení je efektivní, levicové a pro-státní zase morální. Je nutné hledat zlatou střední cestu. Nebo jsou morálka i efektivita na stejné straně těchto pomyslných vah?

obrázek k článku

Smutné dedičstvo Ronalda Reagana

Toto je Reaganove dedičstvo. Mal byť ten, kto zmení chod vecí. On sa o to však ani nepokúsil.

obrázek k článku

Svobodou k prosperitě: Gratulujeme, soudruzi!

Česká republika poskočila v indexu ekonomické svobody ze 34. místa na 28. místo. Skok se to zdá být relativně velký, dříve však, než zvoláme slavnostní hurá, je třeba nalít si čistého vína…

obrázek k článku

Chorá 20 eurovka

Redistribúcia bohatstva smerom k vyvoleným.

obrázek k článku

Rothbard na Mises Academy

Ne, bohužel Mr. Libertarian nevstal z mrtvých. Ale když ne toto, tak alespoň druhá nejlepší možnost: na Mises akademii brzy začne první ze série kurzů o Rothbardově veledíle Man, Economy and State (česky vyšlo pod názvem Zásady ekonomie).

obrázek k článku

Obhajoba neobhajitelného: Pasák

Pasáci jsou již od nepaměti chápáni jako paraziti, kteří se živí na svých prostitutkách. Pro spravedlivé posouzení však musíme prozkoumat, jaká je skutečná podstata jejich práce.

obrázek k článku

Politický proces v USA

Zločin se sice nestal, ale Nothaus ohrožuje politické elity a proto musí být odsouzen. To je definice pojmu politický proces.

obrázek k článku

Rozpočtová bitva

Sledování veřejné debaty ohledně rozpočtu připomíná dva chlapce hrající si na podlaze s hračkami.

obrázek k článku

Centrálne banky – dokedy ešte?

Centrálna banka nie je deus ex machina – z neba nám zoslaná inštitúcia. Nevytvorili ju spontánne ani tržné mechanizmy – slobodný trh takúto inštitúciu nepotreboval niekoľko storočí a nepotrebuje ju ani v súčasnosti.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed