Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Epstein R. A.: Právo, ekonomie a politika

Kniha profesora R. A. Epsteina „Právo, ekonomie a politika“ je již několikátou knihou na téma právo a ekonomie (Law and Economics), která se objevila v češtině. Tato kniha je složena ze šesti statí, z nichž jednu si nyní přiblížíme.

obrázek k článku

Horwitz o finančnej kríze a recesii

Vo svojom liste Mark MacWilliams opakuje niekoľko omylov o recesii a finančnej kríze, ktoré by nemali zostať nespochybnené.

obrázek k článku

Tričko s Frédéricem Bastiatem

Nové zboží v e-shopu

obrázek k článku

Obhajoba neobhajitelného: Lichvář

Již od biblických dob, kdy byli lichváři vyháněni z chrámů, jimi bylo pohrdáno, byli kritizováni, haněni, pronásledováni, stíháni a karikováni.

obrázek k článku

Labyrint mýtů - VII. Spotřeba táhne ekonomiku

V dobách hospodářského poklesu je velmi často zmiňován jeden z nejvíce rozšířených ekonomických mýtů - spotřeba táhne ekonomiku.

obrázek k článku

Skoncovanie s tyraniou bez násilia

Prečo ľudia súhlasia s ich vlastným zotročením?

obrázek k článku

Nakloněni svobodě: Karel Marx

Komunismus může být praktikován bez vynucené účasti druhých. Ti, kdo chápou komunismus jako lepší způsob života, tak mohou dnes klidně žít bez toho, aniž by tak musel žít ještě někdo další. Revoluce již není zapotřebí.

obrázek k článku

Den nezávislosti

Od pádu rakousko-uherského molocha uplynulo necelé století a moderní česká historie je snad ještě pohnutější, než bývala za Habsburka.

obrázek k článku

Eurozóna: Vypadalo to jako dobrý nápad

O dva záchranné plány a po mnohé akutní bolesti později se Řecko blíží více a více k insolvenci a převládající úsilí Eurozóny je vynakládáno na vyhazování dobrých peněz za těmi špatnými, protože Řecko musí být „zachráněno“ za jakoukoliv cenu, i kdyby si být zachráněno nepřálo.

obrázek k článku

Hitler test

V posledných rokoch vždy v prvý deň vyučovania dávam mojim študentom hlasovať, poviem im, že je čas zvoliť si „lídra veľkého národa“ a ponúknem im dvoch kandidátov: A a B.

obrázek k článku

Obhajoba neobhajitelného: Zaměstnavatel dětí

Na seznamu nepřátel společnosti lze zaměstnavatele dětí nalézt zaručeně vysoko – je krutý, s ledovým srdcem, vykořisťuje, je prohnaný a zlý. V očích veřejnosti je dětská práce téměř srovnatelná s otroctvím a zaměstnavatel dětí se nijak neliší od otrokáře.

obrázek k článku

Zakladný príjem, alebo ďalšia socialistická absurdita

V dnešnom článku si preberieme problematiku základného nepodmieneného príjmu. Vysvetlíme si, prečo je ZNP záležitosť nelogická, neekonomická a prečo je už zo svojej podstaty odsúdená na neúspech.

obrázek k článku

Ešte raz: Spotrebné výdavky SA UŽ vrátili na pôvodnú úroveň

Majme prosím väčší rešpekt pre fakty a prestaňme hrať tú starú, obohratú melódiu.

obrázek k článku

Wikipedii máme díky Rakušanům!

O Wikipedii, devátém nejnavštěvovanějším místě na internetu, můžeme říct mnoho špatných věcí. Kritici například namítají, že encyklopedie, kterou může editovat kdokoliv, je náchylná k nekonečným chybám.

obrázek k článku

Nakloněni svobodě: Užívání násilí k potlačení nenásilné činnosti

Každý politický návrh, mající za účel potlačení nenásilné činnosti, implicitně předpokládá násilný zákrok - donucení, uvěznění, či usmrcení - vůči osobám, které si hledí svého a spolupracují s druhými na dobrovolném a smluvním základě.

obrázek k článku

Čínská krize: Tik ťak (2/2)

Představy o kapitálových tocích a penězích přecházeních hranice jsou u většiny lidí mylné. Kromě fyzických papírových bankovek vlastněných turisty, drogovými dealery nebo zahraničními pracovníky, kteří posílají vydělané peníze svým příbuzným doma, peníze hranice nepřecházejí.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed