Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Vize Partekonu a její kritika III: Odměňování, motivace, soukromé vlastnictví a násilí

Dalším problémem, který redukuje v Partekonu motivaci pracujících a i jejich pracovní úsilí a strávenou pracovní dobu, je ten fakt, že ti občané, kteří pracují déle a usilovněji, nemusí za svou námahu nutně dostat to, co chtějí.

obrázek k článku

Honza málem králem; ale určíte ekonómom

Rozprávky sú často dobrým námetom k zamysleniu. V tejto sa bude záplatka odvíjať okolo problému súkromného poskytovania kolektívneho statku.

obrázek k článku

Dějiny 17.1. - Bohatství národů a Jeremy Bentham

Někteří ze Smithových životopisců přejali legendu, že Benthamova Obhajoba úroku učinila ze Smithe zastánce volného trhu i v otázce půjček, avšak není o tom žádný skutečný důkaz.

obrázek k článku

Národní osvobození

Nepokoje a v podstatě občanská válka v severním Irsku ukazuje (libertariánům i světu jako celku), jak důležitá je snaha o a dosažení cíle národního osvobození pro všechen utlačovaný lid.

obrázek k článku

Prezidentská amnestie, dva roky poté

Hospodářské noviny informují, že čtvrtina bývalých vězňů propuštěných před dvěma lety v rámci kontroverzní amnestie odstupujícího prezidenta Václava Klause je již zpět ve vězení.

obrázek k článku

Odkazy budoucím generacím

Nedělní výběr toho nejzajímavějšího, co jsme četli, viděli nebo slyšeli.

obrázek k článku

Vize Partekonu a její kritika II: Odměňování, motivace, soukromé vlastnictví a násilí

U některých fyzických lidských parametrů (výška, váha apod.) se dá mluvit, že existují poměrně malé rozdíly a odchylky od průměru zde budou malé. U jiných fyzických lidských parametrů (síla, lidské smysly apod.) se dá mluvit již o větších rozdílech a odchylky od průměru zde budou již větší.

obrázek k článku

Dějiny 16.9. - Adam Smith - O daních

Stejně jako zbytek jeho díla i Smithova diskuze o daních v Bohatství národů se stala klasickým základem pro zaměření pozornosti následujících ekonomů. A stejně jako ve zbytku jeho díla, i zde šlo o směs banalit a omylů.

obrázek k článku

PF 2015

Vítejte v roce 2015!

obrázek k článku

Zimbabwe: Život po hyperinflaci

Je to pouhých šest let, co jsme mohli v přímém přenosu sledovat jednu z nejhorších hyperinflací historie. Život po hyperinflaci už takovou novinářskou senzací není. Jak žijí Zimbabwané dnes, čím platí a jaká je čeká budoucnost?

obrázek k článku

Odkazy budoucím generacím

Nedělní výběr toho nejzajímavějšího, co jsme četli, viděli nebo slyšeli.

obrázek k článku

Vize Partekonu a její kritika I: Odměňování, motivace, soukromé vlastnictví a násilí

Partekon, nebo-li participativní ekonomie, představuje ekonomiku založenou na společenském vlastnictví a plánovanou pomocí (údajně) decentralizovaného systému plánování.

obrázek k článku

Návrat starých časů: Kapitola 39

Román o znovuobjevení kapitalismu od Henryho Hazlitta – „Pokud by byl kapitalismus zničen, bylo by nezbytné ho znovu vynalézt – a tento objev by se právem zařadil mezi největší objevy v dějinách lidstva. To je hlavním poselstvím mé knihy.“

obrázek k článku

Dějiny 16.8. - Adam Smith - Mýtus o laissez-faire

Výčet Smithových výjimek z laissez-faire je překvapivě dlouhý. Například jeho oddanost militarismu národního státu ho vedla k zavedení zhoubného moderního názoru, že lze jakýkoliv státní zásah omluvit, pokud byl učiněn v zájmu „národní bezpečnosti“.

obrázek k článku

Aplikace kolektivní viny

Zlý Putin, zlé Rusko, zlí Rusové, zlý terorista, zlý ISIS, zlý ISIL, zlí muslimové, zlý Hitler, zlí nacisté, zlí Němci. Pobijte všechny, bůh už si je přebere.

obrázek k článku

Rok 2014 byl úžasný!

Vloni jsem se snažil ukázat, že rok 2013 byl báječný. Stále jsem o tom přesvědčen. Nevím, zda byl rok 2014 více či méně báječný, ale úžasný byl zcela jistě. Žasl jsem prakticky každý den.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed