Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Narozeniny Samuela Adamse

Přirozenou lidskou svobodou je svoboda od jakékoli nadvlády, tedy absence nutnosti podřídit se cizí vůli či zákonu, kromě přirozeného práva.

obrázek k článku

Jak stát zabíjí chudé

Jedním z nejčastějších argumentů pro státní zásahy jsou údajné intervence ve prospěch chudých. Stát má chránit chudé, kteří by jinak byli na volném trhu biti.

obrázek k článku

Soukromé školství ve Velké Británii, dětská práce a stát v 19. století (4/5)

Ekonomické důsledky zákazu dětské práce, omezení dětské práce a povinné školní docházky.

obrázek k článku

Předvolební bahno II. - Nemocnice

Dalším oblíbeným předvolebním tématem je vytváření a rušení nových nemocnic. Ale i zde musí stát nutně narážet na chaos v podobě nemožné racionální ekonomické kalkulace.

obrázek k článku

For a New Liberty: Vzdělání - část III.

Samotná existence systému veřejných škol, krom jiného, zahrnuje spletitou síť vynucovaných daní a dotací, které jsou velmi obtížně obhajitelné na jakémkoli etickém základu.

obrázek k článku

Problém svobodného bankovnictví

Zkusme si představit, že by svobodné bankovnictví bylo převládajícím systémem v Evropě během posledních dvou generací před vypuknutím Velké války.

obrázek k článku

Rozhovor s Peterem Boettkem

Americký profesor ekonomie, říká: „Máme teď na výběr ze dvou možností: buď natiskneme nové kvantum dolarů a octneme se na prahu hyperinflace, anebo řádně osekáme vládu a její výdaje.“

obrázek k článku

Dějiny 2.7. - Filozof-teolog: sv. Tomáš Akvinský

Sv. Tomáš Akvinský (1225-1274) byl nejvyšším intelektem vrcholného středověku, člověkem, který budoval filozofický systém na Aristotelovi, na konceptu přirozeného práva a na křesťanské teologii, čímž stvořil „tomismus“, mocnou syntézu filozofie, teologie a vědy o člověku.

obrázek k článku

Recenze: Najpremyslenejšie plány

O škodlivosti plánovania úradníkov pre váš život, peňaženku a budúcnosť.

obrázek k článku

Soukromé školství ve Velké Británii, dětská práce a stát v 19. století (3/5)

Se základním školstvím a povinnou školní docházkou je i úzce spojen problém dětské práce, a to zejména v továrnách. Přičemž děti běžně pracovaly v zemědělství. Dostávaly často nudné a vyčerpávající úkoly, jako byl odnos kamenů z pole, plení, rozhazování hnoje, odhánění ptáků atp.

obrázek k článku

Předvolební bahno I. - Hasiči

Opustil jsem nedávno stověžatou a vydal se na okruh po vlasti. Cesta byla náročná především psychicky, a to z důvodu blížících se voleb.

obrázek k článku

For a New Liberty: Vzdělání - část II.

Ačkoli současní pedagogové nezachází tak daleko jako Ku Klux Klan, je důležité si uvědomit, že samotná povaha veřejného školství vyžaduje zavedení uniformity a pošlapání rozmanitosti a osobitosti při vzdělávání.

obrázek k článku

Európania, Európa a Európska únia

To, že celá Európska únia, ako ju dnes poznáme, je zatiaľ posledné štádium európskeho vývoja, ešte nehovorí nič o jej správnosti ako prostriedku určeného na dosiahnutie cieľa. Cieľa, ktorý sa pre množstvo problémov zdá byť už zabudnutý.

obrázek k článku

Podnikatelé divokého kapitalismu

Když jsem asi před necelými třemi lety napsal článek o podnikatelích tzv. období divokého kapitalismu, netušil jsem, že existuje „Historická encyklopedie podnikatelů Čech, Moravy a Slezska do poloviny XX. století“, která umožňuje lépe nahlédnout různé „tváře“ podnikatelů tohoto převratného období.

obrázek k článku

Dějiny 2.6. - Teologové z Pařížské univerzity

Na přelomu dvanáctého a třináctého století byly kanonické a římské právní teorie velmi pokročilé a univerzitou nově připravení filozofové-teologové začali svědomitě zkoumat otázky společenské etiky.

obrázek k článku

Popil methyl, popil ethyl?

Jaká jsou nyní pravidla výroby a prodeje alkoholu? Stejně jako jakékoliv jiné nápoje nebo jídlo, alkohol podléhá drastické státní regulaci. Nikde jinde pravděpodobně nenajdeme tak silnou státní regulaci jako v potravinářství a zdravotnictví.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed