Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Chmurný rok 2012

Nenechávejte se ale vidinou budoucích hospodářských depresí srazit do deprese: budoucnost patří připraveným.

obrázek k článku

Obhajoba neobhajitelného: Obchodník v ghettu

„Jak se opovažuje účtovat tak nehorázné ceny za takové šmejdy? Obchod je špinavý, obsluha děsná a záruční list bezcenný. Nakupováním na splátky se zadlužíte do konce vašeho života....

obrázek k článku

Je rómsky problém skutočne rómsky?

Keď sa v dnešnej dobe povie rómsky problém, každému okamžité prebleskne pred očami množstvo nepríjemných predstav, aj keď často len sprostredkovaných prostredníctvom televízie alebo novín. Možno je, ale na čase sa bližšie zamyslieť nad oprávnenosťou prívlastku „rómsky“.

obrázek k článku

Evropské dotace fatálně pokřivily naši morálku

To, co se původně jevilo jen jako účinný marketingový nástroj k přesvědčení obyvatelstva o výhodnosti našeho členství, se nakonec stalo největším zabijákem naší morálky, rovné tržní soutěže, podnikatelského úsilí a paradoxně i sounáležitosti s regionem (místem), ve kterém žijeme.

obrázek k článku

Jan Kuklík: Co je zralé pro znárodnění?

Aneb zestátnění v Československu roku 1945 a F. A. von Hayek

obrázek k článku

Nakloněni svobodě: Bohatství tvoří bohatství

Protože získávání bohatství na trhu je závislé na hodnocení nabízeného zboží a služeb druhými lidmi, znamená větší příjem jednoho člověka rovněž větší pociťované bohatství (blahobyt) druhého člověka.

obrázek k článku

III. čtvrtletní setkání libertariánů

Připomínáme čtvrteční sraz.

obrázek k článku

Proč chudí nemají rádi bohaté?

Jednoduchou odpovědí na otázku položenou v názvu článku by bylo: protože chudí bohatým závidí. Byla by to odpověď vcelku pravdivá, nedotkla by se bohužel jádra problému, který stojí za bližší prozkoumání.

obrázek k článku

Obhajoba neobhajitelného: Osoba, která zakřičí hoří! v zaplněném divadle

V argumentech proti svobodě slova je ten, kdo křičí „hoří!” výstavní kus. Toto je přesně ten případ, kde se zdá, že se všechny strany, shodují, že právo na svobodu projevu není tak důležité jako jiná práva.

obrázek k článku

Volné trhy jsou regulované

Základní pohled na ekonomie od dob Adama Smithe dále je ten, že trhy jsou schopny vyprodukovat řád bez plánování (human design oproti human action).

obrázek k článku

Ekonomické bajky: recenze knihy

Jestliže cítíte, že na ekonomickém přístupu lorda Keynese je něco shnilého a jste-li obdivovateli libertariánského přístupu, měli byste do své knihovny určitě přidat i bratry Schiffovy.

obrázek k článku

Vzdělání pro chudé aneb nezapomínejme na charitu

V tomto příspěvku se podíváme na charitativní financování vzdělání a zejména jeho zpřístupnění chudým, pomocí tzv. školských spolků v našich zemích v době před první světovou válkou (případně i za první republiky), tj. před vznikem státu blahobytu, tak jak ho známe dnes.

obrázek k článku

Nakloněni svobodě: Klamné vábení demokracie

Téměř každý den se mě někdo ptá na názor ohledně toho, co bychom měli udělat s tou či onou osobou, organizací či skupinou. S čím bychom si měli dělat starosti není ani tak odpověď, jako samotná otázka.

obrázek k článku

Zmatení kolem Greshamova zákona

Je velkým nedorozuměním spojeným s Greshamovým zákonem věřit, že tendence k vytlačování dobrých peněz špatnými činí vládní emisní monopol nezbytným.

obrázek k článku

Obhajoba neobhajitelného: Paličák

Zkuste si představit, jakým problémům musí čelit developer, jehož plánem je zbourat ulici plnou rozpadlých domů a na jejich místě vybudovat moderní obytný komplex, plný zahrad, bazénů, balkonů, a mnoha dalších doplňků pohodlného bydlení.

obrázek k článku

Zmenšovanie úlohy štátu: lekcie z Nového Zélandu

Ak si myslíte, že nie je možné dramaticky redukovať počet štátnych zamestnancov, radikálne rušiť regulácie a dotácie odvetví, či zaviesť aj do takých sektorov ako je vzdelávanie manažérsky prístup, tento prepis jeho prednášky je určený presne pre vás.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed