Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Formy socialismu a pseudosocialismu VI - Cechovní socialismus

Cechy, jako organizace výrobců v jednom průmyslovém odvětví, stojí tváří v tvář státu, jakožto organizaci spotřebitelů. Stát má právo cechy zdaňovat a regulovat jejich cenovou a mzdovou politiku.

obrázek k článku

O legitimitě a svědomí

Sadistický masový vrah mučí a vraždí ve svém sklepě hluboko pod zemí jednu oběť za druhou; úchylka dotyčného je však ještě o něco komplikovanější – vzrušuje ho, když jej při tom řádění někdo sleduje. A zde přicházíte na scénu Vy, vážený čtenáři; onen psychopat Vás totiž ulovil.

obrázek k článku

Proč nelze dosáhnout svobody prostřednictvím politického procesu

Pokud politické, demokratické volby nejsou cestou ke svobodě, jak jí tedy dosáhnout? Jedinou autentickou cestou k ní je změna lidského myšlení. To, co nakonec zapříčiní takovou změnu, je těžké jednoznačně určit.

obrázek k článku

Pravicový populismus

Rothbard a část jeho textu zabývající se pravicovým populismem a jeho programem.

obrázek k článku

Formy socialismu a pseudosocialismu V - Plánované hospodářství

Socialismus plánovaného hospodářství se liší od státního socialismu Hohenzollernů především faktem, že privilegovaná pozice při kontrole hospodářství a distribuci příjmů nepatří junkerům a byrokratům, ale bývalým podnikatelům.

obrázek k článku

Keď trh buduje veľkomestá

Svet čaká veľká výzva. Celkový počet ľudí žijúcich v mestách má na celom svete vzrásť do roku 2050 o vyše 2 miliardy. Pričom veľkú časť tohto urbánneho rastu sa odohrá v rozvojových krajinách.

obrázek k článku

Příspěvek k rozpravě o původu peněz

Pro vznik peněz existují dvě teorie. První říká, že se peníze vyvinuly z barterové směny. Druhá tvrdí, že peníze vytvořil stát.

obrázek k článku

Jak stát dělá z přirozené lidské migrace zdroj nenávisti

Domnělý problém s uprchlíky snažícími se dostat do Evropy je dalším lidským necivilizovaným neštěstím a barbarstvím plynoucím z existence zločineckých autoritářských organizací, které se stavějí do pozice oprávněných vlastníků každého čtverečního metru Evropy (Státy).

obrázek k článku

Formy socialismu a pseudosocialismu IV - Křesťanský socialismus

Základní idea křesťanského socialismu, která se prolíná veškerým učením jeho představitelů, vypadá ryze stacionárně. V hospodářském systému, který si představují, není místo pro podnikatele, spekulaci nebo „nepřiměřený“ zisk. Ceny a mzdy jsou „spravedlivé“. Každý je spokojen se svým údělem.

obrázek k článku

Virgínska Deklarácia práv – Bašta liberalizmu Nového Sveta

Po krátkom intermezze medzi našimi článkami prichádza Všemocná Vláda tento krát s krátkym ponorom do teórie konštitucionalizmu v intenciách liberálnej doktríny.

obrázek k článku

J. T. Gatto: Nepopsaná historie amerického vzdělávání - pokračování

Mám za to, že jsem doposud nečetl dílo tak oplývající originálními myšlenkami a pestrostí pohledů na skutečnost, a tak podněcující k zamyšlení nad všeobecně a pevně zakořeněnými představami o životě. Jjeho první přečtení nestačí k docenění všech postřehů autora.

obrázek k článku

Formy socialismu a pseudosocialismu III - Vojenský socialismus

Vojenský stát je státem banditů. Preferuje žít z válečné kořisti a tributu, který platí podrobené národy. Ve srovnání s tímto zdrojem příjmu produkty vlastních ekonomických aktivit hrají jen druhořadou roli.

obrázek k článku

Chudoba není co bývala

Nově vydaný report U. S. Census Bureau uvádí, že většina Američanů žijících pod byrokraticky danou "hranicí chudoby" si užívá většinu moderních vymožeností. Pojetí chudoby se však od starých dob poněkud změnilo.

obrázek k článku

Svoboda slova?

Zatímco dříve mělo nějaké „zakázané názory“ celkem velké procento lidí, dnes už je jich jen hrstka. To však na věci nic nemění, protože svoboda slova prostě buď je, nebo není — neexistuje nic jako „částečná svoboda projevu“.

obrázek k článku

Není "my" jako "my"

Metodologickým individualismem k lepší informovanosti

obrázek k článku

Formy socialismu a pseudosocialismu II - Státní socialismus

Liberálové požadovali omezení státní autority a předání vlády zástupcům lidu. Marx s Engelsem se je pokusili trumfnout bezskrupulózním přijetím anarchistické doktríny zrušení veškeré státní autority navzdory faktu, že socialismus nemůže znamenat zrušení, ale naopak neomezenou expanzi státní moci.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed