Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

WIP: Návrat starých časů

aa

obrázek k článku

Nepoučení z krizového vývoje

Jsou konjunktury a hospodářské krize neoddělitelnou součástí hospodářského cyklu podobně jako v lidském životě jsou období dobrá a špatná, nebo jsou hospodářské krize pouze uměle vytvořenou bublinou, kterou lze s jistotou předcházet?

obrázek k článku

Dějiny 10.5. - Obhájci Východoindické společnosti vrací úder

Výjimečným obhájcem Východoindické společnosti byl v sedmnáctém století jeden z jejích prominentních ředitelů, sir Thomas Mun (1571-1641).

obrázek k článku

U rudého snědeného krámu IX: Průmysl, zaostalost a diskoordinace - (Ne)intenzifikace hospodářství

Nyní se zaměříme na problém, jak zjistit, co se má vyrábět a kde investovat tak, aby bylo vyráběno jen to, co nachází užití.

obrázek k článku

Hospodářské cykly dneška: Vzdělání pro kočku aneb inflace titulů

Závěrečný díl miniseriálu o hospodářských cyklech nás opět zavede do Ameriky, popíše tamější „vysokoškolskou bublinu“ a mechanismus, kterým jí pomáhá přifukovat tamější centrální banka.

obrázek k článku

Hospodářské cykly dneška: Internetová bublina 2.0

Bublina podle mého názoru existuje kolem značného počtu internetových firem. Podívejme se na čtyři velké hráče z tohoto světa. Google, Facebook, LinkedIn a Yahoo!

obrázek k článku

Hospodářské cykly dneška: Akcie na steroidech

Tentokrát se podíváme, jak se projevuje současný hospodářský cyklus v USA v praxi.

obrázek k článku

Hospodářské cykly dneška: Falešné signály

Jak v ekonomice vznikají hospodářské cykly a potácíme se nyní na konci toho minulého, nebo se vezeme vpřed na vlně nového?

obrázek k článku

Válka světů: Malá společnost

Miliony let evoluce naše těla a geny připravily na život v malých skupinách. Dnes žijeme v daleko komplexnější společnosti, která se řídí jinými pravidly, jež jsou často v rozporu s našimi instinkty. Vzniká tak válka světů, která naši společnost ovlivňuje více, než je na první pohled patrné.

obrázek k článku

Dějiny 10.4. - Bulionistický útok na zahraniční a východoindický obchod

Hospodářská doporučení bulionistů byla velmi jednoduchá: stát by měl zakázat vývoz kovu a měl by tvrdě regulovat či dokonce znárodnit obchod s cizí měnou.

obrázek k článku

U rudého snědeného krámu IX: Průmysl, zaostalost a diskoordinace - Průmysl

V této kapitole se podíváme na stav průmyslu, jeho zastaralost (modernost) a na různé dsikoordinace v druhé polovině 80. let.

obrázek k článku

Bitcoin není dětské porno

Bitcoin má motivaci stát se globální měnou, světovou účetní jednotkou, penězi. To zcela podkopává jakoukoliv činnost vlády. Motivace zastavit ho je obrovská.

obrázek k článku

Letní semináře pro studenty liberalismu

Možností, kam se mohou jet v létě na týden vyřádit začínající teoretici liberalismu, je několik. Zde je stručný přehled.

obrázek k článku

Inflace legislativy přírodu neochrání

Téměř všichni lidé jsou přesvědčeni o tom, že bez armády státních úředníků v rolích dohlížečů na kvalitu zdraví lidí a kvalitu životního prostředí by lidstvo bylo předurčeno k smrti následkem otravy jedovatým vzduchem či kvůli požívání závadných potravin nebo závadné vody.

obrázek k článku

Kam neemigrovat - Francie

Pokud zvažujete, kam emigrovat, vynechte Francii. Francouzská cesta k socialismu strmě klesá a vozy Francouzů na ní začínají nabírat na rychlosti.

obrázek k článku

Mám ty prachy v bance, anebo nemám? III: Air Bank a její obchodní a produktové podmínky

Air Bank a její obchodní a produktové podmínky ve světle diskuse o frakčním bankovnictví.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed