Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Obhajoba neobhajitelného: Drogový dealer

Obchod s drogami, ten ďábelský byznys zodpovědný za trýznivé smrti, kriminalitu, loupeže, nucenou prostituci a také vraždy. Narkoman je člověk poznamenaný na celý život, a to i když se z „toho“ dostane. Během období závislosti je narkoman bezmocným otrokem své drogy, schopný se ponížit k čemukoliv.

obrázek k článku

Mýtus přirozeného monopolu (1.)

Mnoho lidí je zastánci svobodného trhu ve většině oblastí lidské činnosti, v některých odvětvích ale mylně dělají výjimku: říkají, že jsou odlišná, konkurence tam nefunguje a je nutná účast státu. Patří tam služby typu vodovodní potrubí, rozvod elektřiny, kanalizace, veřejné osvětlení apod.

obrázek k článku

Když je kapitál v nedohlednu

Co je kapitál? Kapitál je věc (nebo služba), která není produkována pro spotřebu, ale pro další produkci. Z existence kapitálového průmyslu vyplývá několik fází produkce, nebo až tisíce a tisíce kroků v dlouhé struktuře produkce.

obrázek k článku

F.A. von Hayek: Cesta do otroctví

V minulém roce se na pultech knihkupectví objevil dotisk druhého vydání nejznámější knihy Friedricha Augusta von Hayeka. Pojďme si ji přiblížit.

obrázek k článku

Nakloněni svobodě: Syndrom „My vs. Oni“

Sváděním viny za naše nepohodlí na druhé odvádíme produktivní energii a důvtip od jediného spolehlivého zdroje úspěchu v tomto světě – samostatnosti.

obrázek k článku

Najdivnejšie dane histórie

Isté sú len dane a smrť. Vlády, panovníci a panovníčky počas celej histórie ľudstva dokázali pri vymýšľaní tých najstupídnejších daní vyvinúť neobyčajnú kreativitu. Obzvlášť radi zdaňovali populárne aktivity a tovary, a snahy sú to stále veľmi aktuálne.

obrázek k článku

Obhajoba neobhajitelného: Spekulant

„Zabte spekulanty!“ se ozývá během každého hladomoru z úst demagogů, kteří jsou přesvědčeni, že spekulanti nechávají lidi zemřít hlady tím, že zvedají ceny potravin. Tento pokřik vášnivě podporují masy ekonomických negramotů.

obrázek k článku

Právo kupecké a mezinárodní obchod

Populární názor, že kvetoucí mezinárodní obchod potřebuje Stát, může být populární, ale je také mylný. Měli bychom poděkovat Právu kupeckému za obrovský nárůst bohatství, které obchod vytvořil.

obrázek k článku

Kdo vytvořil problém nových drog?

Nové drogy. Nové látky dělají vrásky na čele mnoha politikům a protidrogovým expertům. Možná oprávněně, avšak jejich zákazem se nic nevyřeší. Naopak — zákaz jiných drog stál na počátku všeho.

obrázek k článku

Historické prostředí vzniku Rakouské ekonomické školy

Bývá zvykem stopovat vlivy prostředí na génia a jeho výkony. Lidé tyto výkony pak rádi v určitém rozsahu připisují právě působení tohoto prostředí a názorového klimatu v dané zemi a v dané době. Jakkoliv nám tato metoda může v některých případech odhalit zajímavé souvislosti, je neaplikovatelná ve v

obrázek k článku

Nakloněni svobodě: Jsou ve světě nerovnosti darebáci a oběti?

Proč ve světě všudypřítomné ekonomické nerovnosti přetrvává v myslích tolika lidí představa darebáků a obětí? Většina představ o rozdělení společnosti na darebáky a oběti nemá základ v jakékoli smysluplné argumentaci.

obrázek k článku

Šest základních chyb současné ortodoxie

Robert Higgs rozebírá šest základních chybných předpokladů, kterých se dopouští mainstreamová ekonomie, která se tak líbí politikům a na ně napojenému byznysu.

obrázek k článku

Obhajoba neobhajitelného: Pomlouvač

Je snadné být obhájcem svobody slova, když se toto právo má vztahovat na někoho, s kým souhlasíme.

obrázek k článku

Rozpad Evropské Unie

Finsko zasáhl politický převrat a to je teprve předzvěst větších, budoucích změn. Tamní společností hýbe ožehavá otázka. Má se Finsko podílet na spolufincování záchraných fondů pro krachující země EU? Původní vláda bail-outy podporovala.

obrázek k článku

Diagnóza chorej 20 eurovky

Bližšie o chorobe menom inflácia, ktorou musia trpieť všetky peniaze poskytované monopolom.

obrázek k článku

O neničnerobení

Vzhľadom na to, že vedomosti sú rozptýlené, viazané na kontext a často nesformulované, dáva väčší zmysel ponechať plánovanie na každého, kto má vedomosti relevantné k produktívnej alokácii zdrojov.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed