Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Chudoba není co bývala

Nově vydaný report U. S. Census Bureau uvádí, že většina Američanů žijících pod byrokraticky danou "hranicí chudoby" si užívá většinu moderních vymožeností. Pojetí chudoby se však od starých dob poněkud změnilo.

obrázek k článku

Svoboda slova?

Zatímco dříve mělo nějaké „zakázané názory“ celkem velké procento lidí, dnes už je jich jen hrstka. To však na věci nic nemění, protože svoboda slova prostě buď je, nebo není — neexistuje nic jako „částečná svoboda projevu“.

obrázek k článku

Není "my" jako "my"

Metodologickým individualismem k lepší informovanosti

obrázek k článku

Formy socialismu a pseudosocialismu II - Státní socialismus

Liberálové požadovali omezení státní autority a předání vlády zástupcům lidu. Marx s Engelsem se je pokusili trumfnout bezskrupulózním přijetím anarchistické doktríny zrušení veškeré státní autority navzdory faktu, že socialismus nemůže znamenat zrušení, ale naopak neomezenou expanzi státní moci.

obrázek k článku

Měříme chudobu: aneb aby tu chudoba s námi ráčila i nadále býti

V této stati se podíváme na populární měření chudoby a na úskalí, která jsou s tímto měřením spojena. Podíváme se také na to, že filozofie těchto měření vedou k tomu, že chudoba je v naší společnosti trvalou a nemůže být nikdy významně potlačena.

obrázek k článku

Není anarchista jako anarchista

Anarchistických směrů existuje obrovské množství, neboť myšlenka odmítnutí státu samozřejmě v minulosti oslovila nemálo myslitelů, kteří ji uchopili různými způsoby, čímž pádem vzniklo mnoho anarchistických škol, z nichž některé se od sebe liší i velmi výrazně.

obrázek k článku

Individualismus není to samé co egoismus

Občas na adresu libertariánů slýchám, že jsme egoisti a sobci. Nemyslím si, že je to pravda. Spíše bych nás nazvala individualisty, a to je něco poněkud jiného.

obrázek k článku

Formy socialismu a pseudosocialismu I - Podstata socialismu

PODSTATOU socialismu je toto: Veškeré výrobní prostředky jsou pod výlučnou kontrolou organizované komunity. To a jedině to je socialismus. Všechny ostatní definice jsou zavádějící.

obrázek k článku

Proč právě princip sebevlastnictví?

Dá se rozporovat vlastnictví vlastní osoby? Nebo ho i samotné rozporování potvrzuje?

obrázek k článku

Nový autorský zákon, a komu tím prospějete?

Kým DPH na chlieb má klesnúť, (takpovediac) DPH na elektroniku narástla. Budeme SOZA o pár rokov platiť autorské poplatky aj z mikrovlnky?

obrázek k článku

Špacír několika městy divokého kapitalismu podruhé

Tento článek alespoň částečně přibližuje rozmanitost sociální péče včetně přístupu ke vzdělání v době tzv. divokého kapitalismu (tj. 19. století) na Moravě a v Rakouském Slezsku.

obrázek k článku

Socialistický destrukcionismus XII - Marxismus a destrukcionismus

Výsledky destrukcionistické politiky jsou stále stejné, navzdory různým vlajkám a sloganům, pod kterými jsou prováděny. Ať už se k moci dostanou protagonisté jedné nebo druhé strany, vždy bez váhání obětují zítřek ve prospěch dneška. Budou spotřebovávat kapitál až do posledního drobečku.

obrázek k článku

Nesmyslnost anarchokomunismu?

Na jednu stranu musím konstatovat, že pánové Murray Newton Rothbard i Hynek Řihák mají pravdu ve svých analýzách anarchokomunismu (jako reálné lidské společnosti) z pohledu anarchokapitalistů; na druhou stranu se domnívám, že nelze šmahem prohlásit za nekonzistentní všechny anarchokomunisty.

obrázek k článku

Stát je největší překážkou k mírovému soužití lidí. Zdaleka největší.

To může být docela šokující tvrzení o instituci, která proklamuje, že plní přesně opačnou funkci, a to, že garantuje pořádek a spravedlnost. Ve skutečnosti není Stát ze své definice a podstaty založen na ničem jiném než na násilí.

obrázek k článku

Libertariánský výplach #12

Letní souhrn toho nejzajímavějšího

obrázek k článku

Minimálna mzda robí ekonómom problémy

Keď pri diskusii s partiou zo strednej školy vyhlásite, že minimálna mzda by nemala byť nielen zvýšená, ale mala by byť zrušená, môžete v lepšom prípade skončiť s výsmechom.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed