Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Trh vs. stát v praxi

Jeden člověk nabízí práci, druhý ji poptává. Dohodnou se na všech detailech dobrovolné směny, ale stát jim ji zakáže uskutečnit.

obrázek k článku

Nakloněni svobodě: Životaschopnost národního státu

Bude síla vlivu demokratického státu na naše životy postupně upadat, obdobně jako v minulosti upadal vliv králů, císařů a papežů?

obrázek k článku

Tři koruny pro každého aneb švédské mýty

Švédská ekonomika je vydávána levicově orientovanými politiky, ekonomy a sympatizanty za příklad fungujícího a ekonomicky úspěšného sociálního státu.

obrázek k článku

Čo s tým majú náklady

Neexistuje nevyhnutné a priame prepojenie medzi hodnotou statku a či alebo v akých množstvách boli vynaložené práca a iné statky vyššieho rádu na jeho výrobu.

obrázek k článku

Osm otázek o korupci II

Další čtyři otázky o korupci zodpovězené Jakobem Svenssonem.

obrázek k článku

Vánoční setkání LIBERTARIÁNŮ (V.)

Vánoční setkání je v tomto roce posledním a bude se na co těšit!

obrázek k článku

Osm otázek o korupci I

První čtyři nejdůležitější otázky ohledně korupce očima Jakoba Svenssona.

obrázek k článku

For a New Liberty: Vlastnická práva I

Pokud je ústředním axiomem libertariánského přesvědčení princip neútočení na jiného člověka a jeho majetek, jak se k tomuto axiomu dospěje? Jaké je jeho opodstatnění?

obrázek k článku

Nakloněni svobodě: Kruté lekce sociálního inženýrství

Kolik katastrof ještě musí sociální inženýři způsobit, než se svým experimentováním přestanou?

obrázek k článku

Ústredná plánovacia komisia pre kapitalistické ekonomiky

V roku 1989 sa u nás zmenil režim. Väčšina ľudí si myslí, že zatiaľ čo dovtedy sme tu mali socializmus, v roku 1989 nastal obrat o 180 stupňov a zrazu tu máme kapitalizmus voľného trhu, kde je ekonomika riadená výlučne súkromne, pričom štát je tu ako nejaký „nočný strážnik“, ktorý dáva pozor...

obrázek k článku

17. listopad

V tento den si český národ připomíná, že na den přesně před 22 lety jsme získali svobodu. Je to příležitost poplácat se po ramenou, jak jsme ty komouše vypráskali a jak jsme se stali vyspělou společností.

obrázek k článku

Ako zlé podnikateľské prostredie pomáha podnikateľom

Vždy, keď rôzne agentúry zverejnia výsledky, ako sa znova raz posunulo Slovensko v rôznych rebríčkoch podnikateľského prostredia smerom nadol, ozývajú sa najmä dva druhy reakcií.

obrázek k článku

Meziměstská hromadná doprava: Svobodný trh vede

Jak je vidět, privatizace meziměstské autobusové dopravy je to nejlepší, co se mohlo v tomto odvětví v České republice stát. Etatisté, kteří mají ve zvyku právě hromadnou dopravu považovat za jednoznačný „veřejný statek“, by měli nyní vysvětlit, jak je možné, že jejich teorie (opět) nezafungovaly.

obrázek k článku

Mylná představa o „veřejném sektoru“ (1/2)

Nejdříve se můžeme ptát: „veřejný sektor“ čeho? Něčeho zvaného „národní produkt“. Ale povšimněte si skrytého předpokladu, že národní produkt je něco jako koláč sestávající z několika „sektorů“, a že tyto sektory, veřejné i soukromé, spolu dohromady tvoří produkt ekonomiky jako celku.

obrázek k článku

Důležitost selhání

V dnešní společnosti se ze selhání stalo něco obávaného, čemu je potřeba se vyhnout a zabránit za každou cenu. Ať už jde o dávky v nezaměstnanosti, zemědělské dotace nebo záchranné balíčky pro krachující firmy, zdá se, že svět hledí na selhání jako na fenomén prostý společenského významu.

obrázek k článku

Kdo nehledá zisk, nežije

Svět je příliš složitý na to, aby byl ve všech svých aspektech všem srozumitelný. I na to má lidská společnost recept...

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed