Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Vysoké školy versus Milton Friedman

Nedávno som čítal veľmi dobrý blog od Roberta Chovanculiaka o neefektívnosti vysokého školstva. Tento problém tu na Slovensku riešime už veľmi dlhú dobu. Ako zlepšiť naše univerzity, ktoré sa v kvalitatívnych meraniach zďaleka nepribližujú tým najlepším?

obrázek k článku

Autoritářství v širším kontextu

Čím více o současném autoritářském uspořádání společnosti přemýšlím a studuji ho, tím více si začínám uvědomovat, že jde pouze o povrchní projev mnohem komplexnějšího problému. Jde pouze o symptom, který se projeví, pokud jsou zvoleny nevhodné strategie k uspokojení základních lidských potřeb.

obrázek k článku

Keď trh poskytuje trh

Sebestačný život nestojí za veľa. Je históriou overený fakt, že spolupráca medzi ľuďmi, deľba práce a obchod zvyšujú blahobyt všetkých zúčastnených. Tieto činnosti však majú problém. Pre ich správne fungovanie je potrebné, aby v spoločnosti fungovali určité normy správneho správania sa.

obrázek k článku

Milí ekonomové, peníze vám zamotaly hlavu

S ekonomy je sranda. Ekonomika se stále nepřesvědčivě zotavuje z krize z roku 2008, a tak nás ekonomové zásobují plejádou nápadů, jak to zlepšit.

obrázek k článku

Problém černého pasažéra, demonstrované preference a ekonomická kalkulace

Dle ekonomické teorie je černým pasažérem člověk, který získá požitky z nějakého statku, ale vyhne se jeho placení. Fakticky se jedná o existenci černých pasažérů, kteří sice konzumují, ale nelze je vyloučit z této spotřeby (tzv. nevyloučitelnost ze spotřeby).

obrázek k článku

O konzistenci minarchismu

Poslední dobou se na webu LvMI rozproudila diskuse o konzistenci a nekonzistenci minarchismu; ačkoliv jsem toto téma již v některých článcích řešil, nyní mu hodlám věnovat celý tento text.

obrázek k článku

Násilí, agrese, obrana a nekonzistence minarchismu

Minarchista (státista) krom toho, že je logicky nekonzistentní, dostává sám sebe do další zapeklité situace. Tím, že podporuje existenci (minimálního) státu, tak musí doufat, že se stát bude chovat tak, jak svou roli sám definoval v ústavě.

obrázek k článku

Zastupitelská demokracie selhává

Plní politici všechny vaše požadavky? Pravděpodobně těžko. Plní to, proč jste je volili? Většinou vůbec. Přesto je bohatě platíte a jejich výmysly také.

obrázek k článku

O logice a sebeklamu

Tento článek výjimečně nebude pojednávat o žádném ekonomickém, politickém či sociálním problému, ba ani o svobodě a státu, kapitalismu ni socialismu; tématem tohoto textu jest přesně to, co říká nadpis.

obrázek k článku

Nejnebezpečnější aspekt státní moci

Vypadá to, že většina lidí, která vyvine alespoň minimální úsilí k hloubějšímu zamyšlení nad povahou státní moci, dochází k nevyhnutelnému závěru, a to, že stát je pouze gigantickým gangem mafiánského charakteru.

obrázek k článku

Jak kapitalismus přinesl každému čerstvou rybu

Mnoho lidí se zdráhá si doma připravovat ryby. To je můj dojem z různých hovorů s přáteli a kolegy. Obvykle se v tom zrcadlí jedna špatná zkušenost. Možná, že to pochází v dětství. Ryba byla podezřelá, plná kostí, a prostě celkově hrozná. A jedna zkušenost ovlivní celý život ve výběru potravin.

obrázek k článku

Sociolog Jan Keller a zlo individualismu - automobil

Další věcí, která se v knize Abeceda prosperity sociologa profesora Jana Kellera neobešla bez kritiky, je automobil. Jakožto na symbolu zlého individualismu nenechal Jan Keller na automobilu ani šroubek suchý.

obrázek k článku

Násilí do politiky nepatří?

Henriette Reker byla pobodána, němečtí politici křičí, že násilí do politiky nepatří; opravdu ale vědí, co mluví?

obrázek k článku

O anarchistech a minarchistech

Hlavní rozdíl mezi anarchokapitalisty a konzistentními minarchisty spočívá v tom, že zatímco anarchokapitalisté jsou optimisté a doufají v trh v oblasti bezpečnosti, minarchista vnímá situaci pesimisticky a je přesvědčen o neudržitelnosti trhu v tomto odvětví.

obrázek k článku

Problémy základného školstva začínajú na vysokých školách

Nech sa to niekomu páči alebo nie, vzdelávanie je služba ako každá iná. Má svoje výnosy (zvyšovanie ľudského kapitálu, sociálnych zručností, vychovania atď.) a svoje náklady (budovy, platy učiteľov, pomôcky atď.). Téma zdrojov v školstve tak podlieha ekonomickým zákonitostiam.

obrázek k článku

Kult jménem válka

Šestého a devátého srpna tohoto roku uplynulo sedmdesát let od masové vraždy desetitisíců lidí v Nagasaki a Hirošimě v Japonsku.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed