Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Mýty o zákazu kouření v restauracích

Zaznamenal jsem, že v souvislosti s tím, že „jsme si zvolili“ jako prezidenta burana Zemana, který je zároveň silným kuřákem, budeme muset na dlouho zapomenout na ten blahodárný a dlouho očekávaný plošný zákaz kouření v restauracích, ve kterém „zaostáváme za Západem“.

obrázek k článku

Sen či noční můra: Rovné příležitosti

Spousta lidí vnímá společnost postavenou na rovných příležitostech jako ráj na zemi. Dokonce jsou o své představě tak přesvědčení, že neváhají využít státní mašinérii (= násilí), aby ji uvedla v praxi. Je tomu tak ale skutečně? Chtěl by někdo v doopravdy rovné společnosti žít?

obrázek k článku

Lyžování s Hayekem

Bude zima a řada občanů v tuto dobu vyráží na lyže. Část z nich vyráží tradičně na sjezdovky, kterých máme i v České republice celou řadu.

obrázek k článku

Dějiny 9.7. - Fleure, Fénélon a burgundský kruh

Pro Fénélona je „válka největším zlem“ a zhoubná francouzská politika neustálých válek byla výsledkem jejich nacionalistických merkantilistických politik.

obrázek k článku

U rudého snědeného krámu VI: Nedostatky a nekvalita pohledem schůzí ČNR: Projev poslance Očenáška

Komunistický poslanec Antonín Očenášek měl na 3. schůzi ČNR ze dne 20. října 1986 velmi zajímavý příspěvek. V něm uvedl některá důležitá pozorování, ale i konkrétní příklady. Všiml si například nedostatečnosti kontroly a selhání jediného muže.

obrázek k článku

Vysloužilci a „divoký kapitalismus“

Psát o době kapitalismu 19. století a nezmínit vysloužilecké (veteránské) spolky by bylo na pováženou. Tyto spolky byly sociálními a společenskými institucemi, stojícími na svépomoci a charitě s nezanedbatelným významem prestiže.

obrázek k článku

Sborník: Intervence ČNB - Obr s rukou ve vaší kapse

Texty o inflaci a centrálním bankovnictví patří do zlatého fondu liberální literatury v každé době, avšak nyní se stávají aktuální i pro čtenáře, kteří nemají jinak o existenci centrální banky jiné než teoretické vědomosti.

obrázek k článku

Proti vyrovnanému rozpočtu

Je zjevné, že snaha o vyrovnaný rozpočet se v rukou politiků přeměňuje v zástěrku ke zvyšování daní (podobně jako například snaha o vyrovnanou obchodní bilanci vede k zavádění cel, omezování dovozu a dotování vývozu).

obrázek k článku

Milý Ježíšku, mám to nejskromnější přání

Milý Ježíšku, neuplynulo moc času od doby, kdy jsem ti psal naposledy. Dnes budu podstatně skromnější.

obrázek k článku

Oprava rozbitého měnového systému

Ještě před tím, než zkolaboval trh s nemovitostmi a vlády začaly pumpovat do ekonomiky miliardy, aby jí zachránily, žil byl programátor s přezdívkou Satoshi Nakamoto. Ten bez velkých fanfár vytvořil ideu s potenciálem změnit svět. Ta idea dostala název Bitcoin.

obrázek k článku

Nedokonalé a asymetrické informace VII: Asymetrické informace na trhu s prostitucí a jejich řešení

Jak již bylo uvedeno ve třetí části této série článků, tak trh prostituce v České republice je do jisté míry značně unikátní. Není totiž regulován, a to přesto, že se na něm vyskytuje problém s asymetrickými informacemi.

obrázek k článku

Dějiny 9.6. - Královský inženýr a zastánce jediné daně maršál Vauban

Zrádný srdcař a patriot maršál Sebastian Le Prestre, markýz de Vauban (1633-1707) byl jen stěží zaníceným či militantním odpůrcem královských či colbertistických opatření.

obrázek k článku

U rudého snědeného krámu VI: Nedostatečná kvalita zboží a služeb

Dnes řada lidí prohlašuje, že komunistické výrobky byly sice nedostatkové a někdy i zastaralé, ale byly prý kvalitní.

obrázek k článku

Přednáška 19.11. 2013: Bitcoin: Technologie a měna

Předseda Ludwig von Mises Institutu CZ/SK Dominik Stroukal vystoupí dnes v úterý 19.11. od 18 hodin na VŠE na konferenci Students for Liberty CZ. Mluvit se bude o stále populárnějším Bitcoinu. Akce je zadarmo a jste srdečně zváni.

obrázek k článku

Bude ČNB kupovat uhlí a brambory?

Debata o intervencích ČNB pokračuje i nadále (naši centrální bankéři asi čekali vřelejší poděkování za to, jak pěkně a včas nás zachránili), a to i ze strany ČNB.

obrázek k článku

Pár slov k intervenci ČNB

Vypadá to, že lidi v podstatě až teď zjistili, že máme centrální banku a že ta manipuluje českou měnu a centrálně plánuje, co se s ní bude dít.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed