Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Ochrana soukromí z pohledu libertariánství (5. díl - Víme, kdo jsi, líp než ty sám)

Co libertariáni a anarchokapitalisté? Jaký je vlastně jejich vztah k tomuto tématu?

obrázek k článku

Hyenismus vyšších cen

Opakovaně se dostávám do diskuzí, ve kterých je vyšší cena roušek, respirátorů a dezinfekcí dle mnohých diskutérů hyenismus a sprosté vydělávání prodejců na cizím neštěstí. Je to ale racionální úvaha?

obrázek k článku

Ochrana soukromí z pohledu libertariánství (4.díl - Může za to kapitalismus?)

Na první pohled to skutečně vypadá jako chyba kapitalismu a soukromých firem. Problém, který kapitalismus způsobil, však kapitalismus také vyřešil, protože lidé začali poptávat služby nabízející více soukromí a bezpečnosti.

obrázek k článku

Nelikvidujte dělbu práce!

Nyní vlády po celém světě chtějí svobodnou vůli, kooperaci a rozvoj společnosti zničit v zájmu boje proti pandemii koronaviru. Omezení obchodu navíc může nejvíce zasáhnout chudé africké země, kde můžou vzniknout epidemie hladomoru a bída. Vyžaduje zastavení pandemie zničení celosvětové ekonomiky?

obrázek k článku

Ochrana soukromí z pohledu libertariánství (3.díl - Rostoucí poptávka po soukromí)

"Tvrdit, že vám nezáleží na soukromí, protože nemáte co skrývat, je stejné, jako tvrdit, že vám nezáleží na svobodě slova, protože nemáte co říct." - Edward Snowden

obrázek k článku

Kdo by bez států řešil pandemii?

Decentalizovaná společnost by se s pandemií těžko vypořádala bezchybně; ale to žádná společnost, ve které nejsou s takovoou situací předchozí zkušenosti. Co by však ve svobodné bezstátní společnosti zcela jistě chybělo, jsou zákazy prodejů a zastropování cen, za které mnozí z nás zaplatí životem.

obrázek k článku

Ochrana soukromí z pohledu libertariánství (2. díl - Držte si čepičky z alobalu!)

První kapitolu bych rád věnoval několika značně znepokojivým případům, kdy došlo k zásadnímu porušení soukromí, a následující kapitoly se budu věnovat poučením, které z těchto případů plynou. Nejdříve však malinko nesouvisle o tom, co se v dnešním světě děje obecně.

obrázek k článku

Ochrana soukromí z pohledu libertariánství (1. díl - Úvod)

Jsou obavy o soukromí skutečně oprávněné? Je vysoká míra ochrany soukromí v online světě i pro běžného člověka? Jsou ti, kteří na své soukromí dbají a zásadně tomu přizpůsobují své online návyky šílení a paranoidní?

obrázek k článku

Totalita včera, dnes a zítra

Totalita sice ke svému fungování potřebuje nějakou ideologii, ale ne žádnou konkrétní – posloužit může téměř každá, byť některé jsou vhodnější. Totalitní režim může být založen na čistotě rasy či třídním boji, ale také na čemkoliv jiném z prakticky nepřeberného množství možností.

obrázek k článku

My a náš společný zájem

Neříkejte MY, tam, kde nepatří, neodvolávejte se na nějaké neexistující veřejné zájmy, neříkejte název státu tam, kde myslíte jeho vládce a zbavte se myšlenky, že vy jste stát.

obrázek k článku

RECENZE: Róbert Chovanculiak - Pokrok bez povolenia

Na sklonku loňského roku vyšla kniha slovenského ekonoma Róberta Chovanculiaka Pokrok bez povolenia. Jde o ojedinělý počin v rámci ekonomické literatury.

obrázek k článku

Ta malá zvláštní věc jménem moc

Co je to tedy moc? Spousta lidí se domnívá, že moc je snad nějaká aura, která z člověka vyzařuje a nutí ostatní padat na kolena a líbat jeho podrážky. Jenže v tom příběhu něco chybí. Co ho vlastně dělá tak mocným a odkud se ta moc bere?

obrázek k článku

Konference: Totalita včera, dnes a zítra

Svobodný přístav pořádá konferenci o totalitách; tak doražte!

obrázek k článku

Gemeinnutz geht vor Eigennutz (11) – Ring politiky a ring ulice

Tento díl se nebude striktně týkat ekonomických otázek. Zaměříme se místo toho na politické dění, které ovlivnilo možnosti vzestupu NSDAP, a na činnost největší konkurenční strany bojující o hlasy nespokojených a krizí zasažených voličů, Komunistické strany Německa (KPD).

obrázek k článku

Prý nám víc dává, než bere

EU nám tedy nedává víc, než kolik sebere. Všechny Evropany z členských zemí dohromady stojí jejich peníze, ale žádné zpět nevrací. Nemá ani jak.

obrázek k článku

Investice do vzdělání

Není možné vzdělávat druhé lidi proti jejich vůli a očekávat dobré výsledky. Sebelepší učitel, ani jeho plat, na tom téměř nic nezmění.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed