Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Proč je zabití nevinných najednou aktem války?

Více než sto nevinnných lidí přišlo o život v Paříži a najednou byl facebook plný francouzských vlajek a projevů soucitu s utrpením lidí. Proč nevídíme na facebooku dennodenně syrské vlajky, když

obrázek k článku

Sociolog Jan Keller a zábavní parky

Další položkou, která to od profesora Kellera schytala, jsou zábavní parky.

obrázek k článku

Pozitivní kriticismus aneb překvapivá síla ve prospěch statu quo

Není těžké narazit v médiích na rádoby intelektuály, kteří se živí tzv. pozitivní kritikou současného systému. Jde o skupinu lidí, kteří jsou většinou přímo či nepřímo placeni státem a nebo spadají do regulační sféry nějaké státní agentury.

obrázek k článku

Čo majú spoločné karibskí piráti a kalifornskí väzni?

Ľudia sú spoločenské tvory. Do žitia v spoločnosti a spolupráce ich však netlačia len ich evolúciou vytvarované psychologické adaptácie; ale aj prosperita, ktorá zo života v spoločnosti plynie.

obrázek k článku

Pár postřehů k nárůstu minimální mzdy

Vláda navýšila českou minimální mzdu na baťovských (kocourkovských?) 9900 Kč s účinností od ledna. Minimální mzda přitom škodí lidem, shodne se téměř 80 % ekonomů. Zákon poptávky je totiž neúprosný.

obrázek k článku

Bitcoin za poslední týden atakuje svůj běžný meziroční růst

Objemy obchodů v bitcoinech za poslední týden vzrostly jako za celý rok. Poukazuje to na nejvyšší obchody uskutečněné v tomto roce.

obrázek k článku

Kdo je vinen násilím státu?

V tomto krátkém článku se podíváme na to, kdo je především vinen státním útlakem. Je to ministr, premiér, fýrer nebo řadový úředník či voják anebo policista? Tato věc je důležitá zejména tehdy, pokud se vláda stane natolik nesnesitelnou, že je potřeba se proti ní bránit.

obrázek k článku

Prečo Ernst & Young nezaujíma váš diplom? O ničom už nevypovedá

Na Slovensku máme priveľa absolventov učiteľských odborov. To je na jednej strane problém z pohľadu rozloženia finančných zdrojov, ktoré by mohli byť v školstve použité efektívnejšie.

obrázek k článku

Monarchia a anarchokapitalisti

Anarchokapitalisti často vyzdvihujú prednosti monarchie v porovnaní s demokraciou. Zdrojom týchto názorov je zrejme Hans Herman Hoppe. Prikročím teraz ku kritike jejich teórie.

obrázek k článku

Co si nacionální socialisté půjčili od Marxe

Marx a marxisté, především mezi těmi "proletářský filozof" Dietzgen, učil, že myšlení je určeno myslitelovou třídní pozicí. Tak myšlení neprodukuje pravdu, ale "ideologie". Toto slovo znamená, v kontextu marxistické filozofie, převlek sobeckých zájmů sociální třídy, které je jednotlivec oddán.

obrázek k článku

O mudlovských penězích a kouzelné síle člověka

Politici neřeší nic jiného, než komu peníze dají a od koho si je vezmou. „Pravicoví“ politici nás přesvědčují, že se peníze nemají utrácet za spotřebu, ale stát je má investovat. Levice zas horuje za větší dávky všem ve jménu solidarity.

obrázek k článku

Demokracie, vlk v rouše beránčím

V demokratickém státu vidím slizkého úskočného manipulátora – všichni jen dělají svou práci, každý jen poslouchá zákony a děti jsou již od útlého věku indoktrinovány a propaganda jim vnucuje iluzi, že jsou vlastně svobodní. Skutečně svobodný je však jen ten, kdo žádného vládce nemá.

obrázek k článku

Vysoké školy versus Milton Friedman

Nedávno som čítal veľmi dobrý blog od Roberta Chovanculiaka o neefektívnosti vysokého školstva. Tento problém tu na Slovensku riešime už veľmi dlhú dobu. Ako zlepšiť naše univerzity, ktoré sa v kvalitatívnych meraniach zďaleka nepribližujú tým najlepším?

obrázek k článku

Autoritářství v širším kontextu

Čím více o současném autoritářském uspořádání společnosti přemýšlím a studuji ho, tím více si začínám uvědomovat, že jde pouze o povrchní projev mnohem komplexnějšího problému. Jde pouze o symptom, který se projeví, pokud jsou zvoleny nevhodné strategie k uspokojení základních lidských potřeb.

obrázek k článku

Keď trh poskytuje trh

Sebestačný život nestojí za veľa. Je históriou overený fakt, že spolupráca medzi ľuďmi, deľba práce a obchod zvyšujú blahobyt všetkých zúčastnených. Tieto činnosti však majú problém. Pre ich správne fungovanie je potrebné, aby v spoločnosti fungovali určité normy správneho správania sa.

obrázek k článku

Milí ekonomové, peníze vám zamotaly hlavu

S ekonomy je sranda. Ekonomika se stále nepřesvědčivě zotavuje z krize z roku 2008, a tak nás ekonomové zásobují plejádou nápadů, jak to zlepšit.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed