Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Daňové pokrytectví Warrena Buffetta

Věštec z Omahy prý platí nižší daně než jeho sekretářka.

obrázek k článku

Nakloněni svobodě: Dědictví

Když se stát zmocní rodinného dědictví, je toto bohatství jednoduše rozděleno mezi jiné jedince, než by si přál původní vlastník. Pokud si dědicové údajně nezaslouží zděděné bohatství, proč by si ho pak měli zasloužit lidé, kteří jej získají pomocí státu?

obrázek k článku

Okupujte Wall Street: Příběh bez hrdinů

Hnutí za okupaci Wall Street se rozrůstá. Začaly se objevovat protesty v Los Angeles a Washingtonu, D.C. Celé toto drama se stalo naprosto očividným, za přítomnosti pochodu na radnici Los Angeles, konfrotacemi s policií a hromadným zatýkáním.

obrázek k článku

IV. setkání libertariánů

Uplynul čtvrtrok a opět se bude konat naše libertariánské setkání.

obrázek k článku

For a New Liberty: Axiom neútočení

LIBERTARIÁNSKÉ KRÉDO spočívá v jednom jediném ústředním axiomu: žádný člověk ani skupina lidí nesmí útočit na jiného člověka ani jeho majetek.

obrázek k článku

Obhajoba neobhajitelného: Černý taxikář

Taxislužby ve Spojených státech často fungují na úkor chudých lidí a menšin a to hned dvěma způsoby – jednou z pozice spotřebitelů, podruhé jako producenti.

obrázek k článku

Verejné školstvo a ohrozenie rodiny

Predstavte si, že by ste chceli rozvrátiť inštitúciu rodiny. Aký by bol najlepší spôsob ako to spraviť? A čo takto prinútiť rodičov, aby odozvdali štátu svoju moc rozhodovať o všetkých dôležitých rozhodnutiach týkajúcich sa vzdelania ich detí?

obrázek k článku

S Bruselom od žiaroviek, kávovarov, hmyzu až na večné časy

V denníkoch sa čoraz častejšie objavujú novinky prichádzajúce z Bruselu. Človek sa niekedy až nestačí diviť, aké ďalekosiahle plány s nami majú naši európski vodcovia.

obrázek k článku

Moje zkušenost s anglickou policií

Anglická policie provádí průzkumy spokojenosti zákazníků. Mají zákaznící radost?

obrázek k článku

Nakloněni svobodě: Zasloužíme si své bohatství?

V roce 1971 vyšla kniha Johna Rawlse A Theory of Justice, která se okamžitě stala bestsellerem s více než čtyřmi sty tisíci prodanými výtisky. Rawls argumentuje, že si člověk nezaslouží plody, které mu přináší jeho vrozený talent.

obrázek k článku

Znárodnění člověka

Znárodňování životů obyvatel Evropy postoupilo na další level. Tentokrát se státy rozhodly lidem nařizovat, co mají jíst, aby to bylo státu ku prospěchu.

obrázek k článku

Labyrint mýtů - VIII. Odpad a recyklace

Žlutá, zelená a modrá, to jsou barvy pojízdných chrámů nového náboženství. Recyklace je bohem a ochránci brouků kněžími. Stojí ale tato víra na pevných základech?

obrázek k článku

Obhajoba neobhajitelného: Nenažrané kapitalistické prase

Kdyby se menšinám podařilo prosadit zákon, který vyžaduje růst mezd všem členům odborů na desetinásobek, podařilo by se jim odbory prakticky zlikvidovat. Členství v odborech by strmě klesalo. Zaměstnavatelé by vyhodili všechny odboráře. Pokud by to neudělali, zbankrotovali by.

obrázek k článku

Dvoucentové penny: okno k inflaci

Johnny Carson by si mohl zavtipkovat o ekonomice, že „Inflace je dnes tak zlá… že se penny prodává za dva centy.“

obrázek k článku

Africký domorodý liberalismus (2/2)

Socialistická ideologie je zásadně odlišná a uboze selhala všude v Africe, kde byla implementována. Státní vlastnictví, kontroly a intervence nikdy nebyly součástí afrického ekonomického dědictví.

obrázek k článku

Africký domorodý liberalismus (1/2)

Afrika zůstává tajemným paradoxem: kontinentem bohatým na minerální zdroje, a přesto tak zoufale chudým. Ale tento paradox je pouze umělý: Afrika je chudá, protože není svobodná.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed