Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Od malého občánka k poslušnému občanovi

V tomto článku se můžete dočíst o nejrůznějších aspektech škodlivosti povinné školní docházky; zdaleka nejde jen o násilné donucení, státní propagandu a indoktrinaci – bohužel je toho ještě více.

obrázek k článku

O systému a lidech

Správný může být ten systém, který bere v potaz lidské nedokonalosti a počítá s nimi. Pokud jeden systém předpokládá, že se lidé rádi dělí, zatímco druhý rozumí jejich potřebně směnit zboží, pochopitelně ten první nebude úspěšný. Neplatí žádné „špatní lidé, vyměňte je za jiné“.

obrázek k článku

Oživovanie Západu

Kniha Patricka Buchanana Smrť Západu poukazuje v prvom rade na spoločenský problém a zaslúži si čo najväčšie publikum; Buchanan však svoju kritiku ani náhodou nedotiahne do konca.

obrázek k článku

PPPP: Přednášky v Paralelní Polis pokračují

Dnes je další přednáška v Paralelní Polis; všichni jste srdečně zváni!

obrázek k článku

Další směřování Mises.cz

Kam bude dál směřovat Ludwig von Mises Institut? Jak vypadá nový web? Co s tím má společného Liberální institut? To vše se dozvíte v tomto článku.

obrázek k článku

Bitcoin: Nejdřív vás ignorují…

…pak se vám smějí, pak s vámi bojují, pak jste vyhráli. Zdá se, že bitcoin spolu s ostatními kryptoměnami se právě posunul do třetího stádia. Evropská centrální banka totiž začala otevřeně mluvit o nebezpečí konkurence vůči sobě samé.

obrázek k článku

Claude Frédéric Bastiat: Mezi Francouzskou revolucí a revolucí mezního užitku (III/III)

Poslední díl věnující se životnímu dílu Frédérica Bastiata. Tentokrát především přirozeným právům, svobodě směny a volnému obchodu.

obrázek k článku

Jak zreformovat školství bez politiků? Začněme věřit dětem

O ztracené generaci dětí, kterým školství vštípilo, že na to nemají nebo je vrhlo do života zmatené, čeho v životě vlastně chtějí dosáhnout.

obrázek k článku

Claude Frédéric Bastiat: Mezi Francouzskou revolucí a revolucí mezního užitku (II/III)

Druhý díl o Bastiatovi, tentokrát o jeho největších přínosech rakouské ekonomické škole.

obrázek k článku

Castro jako minimální mzda

Musíme se zbavit sympatií pro Castra. To je ale také jen první krok. Naším konečným cílem je zbavit se omylů, které Castro představuje. Castro je jako Velký Bratr přímo z 1984.

obrázek k článku

Claude Frédéric Bastiat: Mezi Francouzskou revolucí a revolucí mezního užitku (I/III)

Claude Frédéric Bastiat byl francouzským ekonomem, poslancem a spisovatelem, který bojoval za soukromé vlastnictví, volné trhy a limitovanou vládu.

obrázek k článku

Prosím jeden státní starobní důchod? Už došly, pane

Předkládám pár problémů, s kterými bude zřejmě nutné počítat v budoucnu a které v kombinaci s problémem stárnutí populace mohou vést k tomu, že starobní důchody budou v budoucnosti dosti malé.

obrázek k článku

Díra v EET

EET nijak nebrání prodávet transakce „bez účtenky“; ale to zdaleka není vše, nebrání mnoha dalším věcem, o kterých si v tomto článku můžete přečíst.

obrázek k článku

Urza v Paralelní Polis

Přednáška a diskuse o anarchokapitalismu; těším se na vás 30. 11. ve 20 hodin v Paralelní Polis!

obrázek k článku

Nad Zákonem F. C. Bastiata II/II

Bastiat, od jehož narození si připomínáme v tomto roce 215 let, v některých věcech předznamenal vývoj ekonomické vědy o mnoho desítek let dopředu, zejména co se týká teorie veřejné volby a částečně i ekonomické kalkulace.

obrázek k článku

Mýtus o neefektivním státu

O státu můžeme často slyšet, jak je neefektivní. Pravda je to jen zčásti. Stát dokáže být efektivní – ovšem v jiném smyslu, než by si většina lidí přála.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed