Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Jak se z libertariána stane strážce správnosti úředního dokumentu?

Nejvyšší soud uznal pár gayů za rodiče dítěte, jež jeden z nich (záměrně nevědí který) počal se ženou, které za to zaplatili (šlo tedy o konsensuální akt); stalo se tak v USA, kde je to legální, nicméně to musel uznat český soud, aby bylo vše byrokraticky v pořádku i v ČR.

obrázek k článku

Vývoj peněžních agregátů v ČR

Domnívám se, že hospodářská krize by mohla přijít příští rok anebo v roce 2020. Možná přijde opět z ciziny, ale na domácí scéně je na ni slušně zaděláno.

obrázek k článku

Anarchokapitalismus v českém mediálním prostoru

Ač na tomto webu spíše teoretizujeme o etice a ekonomii, snad mi čtenáři odpustí, když tentokrát sklouznu k něčemu praktičtějšímu a méně abstraktnímu. S vydáním knihy Anarchokapitalismus se nám povedlo medializovat to, oč se snažíme léta; desítky mediálních výstupů o libertarianismu v ČR.

obrázek k článku

Život a smrt 7. - Sebevraždy ve skutečně svobodném světě

Teprve po tom, co začneme skutečně respektovat něčí svobodnou vůli, jeho názory, přání a pocity, teprve pak může přijít skutečná ochota pomáhat, pravý soucit, opravdová lidskost a především nefalšovaná láska k životu, ve všech jeho podobách.

obrázek k článku

Mýty o anarchokapitalismu - předpokládáme hodné lidi

Dnes bych se chtěl věnovat této velice časté námitce proti anarchokapitalismu, podle které předpokládáme dobré lidi, ale protože lidé dobří, spravedliví, hodní, racionální - a tak dále - nejsou, anarchokapitalismus by selhal.

obrázek k článku

Urzův rozbor recenze Michala Kašpárka

Co je důstojného na tom, když o životě a osudu člověka rozhoduje politik z pozice moci? Kde je důstojnost těch, kdož jsou zavření za mřízemi v malých klecích s ostatními spoluvězni, ačkoliv mnozí z nich nikomu neublížili a celé jejich provinění spočívá v tom, že si chtěli žít svůj život po svém?

obrázek k článku

Je možné vést konstruktivní dialog s Českou televizí?

Alena Müllerová z České televize odpověděla na můj otevřený dopis; v něm jsem kritizoval zcela konkrétní nepravdy odvysílané v dílu „Daně“ pořadu „Bankovkovi“ a vznesl návrh na možné řešení situace. Ačkoliv jsem nevěděl, jakou reakci mohu od ČT očekávat, musím uznat, že mě trochu překvapila.

obrázek k článku

170 let od vydání Komunistického manifestu. Kam jsme „pokročili“?

Zdá se mi, že komunisté a socialisté můžou pomalu slavit. Téměř po dvou staletích se zdá, že většina bodů je splněna a praktikována v současných demokratických státních zřízeních.

obrázek k článku

Život a smrt 6. - Euthanasie na volném trhu

V posledních dvou kapitolách chci nastínit, jak by mohlo vypadat svobodné rozhodnutí o životě a smrti ve světě, kde nejsou lidé za nic takového perzekvováni a mají svůj život zcela ve svých rukou.

obrázek k článku

Státní navigace a ekonomická kalkulace

Ministr dopravy Dan Ťok se rozhodl, že stát je o něco větší big brother než Google, takže chce provozovat státní navigaci, která bude mít k dispozici více nafízlovaných dat (z kamer, mýtných bran a podobně; dokonce prý i od operátorů, což považuji za lehce bizarní), takže bude fungovat ještě lépe.

obrázek k článku

Osm důvodů, proč legalizovat všechny drogy

Ráda bych v tomto článku co nejstručněji v bodech rozebrala, proč stojím za legalizací všech drog - počínaje dnes legálním nikotinem, konče heroinem. A ač toto téma zní pro většinu společnosti šíleně, dává mi to smysl ať už jako budoucímu lékaři, tak z hlediska ekonomického, morálního i lidského.

obrázek k článku

Život a smrt 5. - klasické argumenty proti sebevraždám

V tomto článku si rozebereme nejčastější důvody k tomu, proč jsou sebevraždy všeobecně odsuzovány. Některé z nich jsou podle mě jen čistá deklarace toho, že považujeme člověka za majetek státu či společnosti. Jiné mají na první pohled jistě něco do sebe a musíme jejich problematiku pečlivě rozebrat.

obrázek k článku

Libeňský most a ekonomická kalkulace

Ze stejného důvodu, proč za socialismu nebyl k dostání toaletní papír, nemohou dnes politici správně rozhodnout o budoucnosti Libeňského mostu; liší se to jen v tom, že nedostatek toaleťáku je celkem jasně pozorovatelný jev. Jen trh může sesbírat decentralizované informace od všech lidí.

obrázek k článku

Děkujme státu!

Tihle kritici státu jsou zpovykaní frackové, kteří nevědí, co už mají chtít; ostatně jen státu a demokracii, ve které žijeme, vděčí za to, že mohou svou kritiku prezentovat veřejně a nic se jim nestane. Jak by asi dopadli, kdyby si něco takového zkusili v tvrdé totalitě? Nemají si nač stěžovat!

obrázek k článku

Život a smrt 4. - Jak stát řeší sebevraždy - pokračování

Největší problém zůstává v celospolečenském přesvědčení, které schvaluje násilné zásahy proti lidem, jež se nějakým způsobem svobodně rozhodli. Na první pohled se to zdá ospravedlnitelné. Vždyť život máme jenom jeden. Ale položme si otázku. Komu patří náš život?

obrázek k článku

Právo a zákony

Odkud se úcta k zákonům vlastně bere? Je opravdu autentická, nebo to je jen něco, co vás naučili ve škole? A pokud věříte, že svět potřebuje pravidla, proč věříte, že stát je ten jediný, kdo tato pravidla dovede vytvořit a vynucovat?

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed