Mises.cz

Mises.cz

Všechny články

obrázek k článku

Socialistická tradice (X. část) - Rousseau a někteří další 1

V našem případě význam Rousseaua pro vývoj socialistického myšlení spočívá v jeho trvalém vlivu na následující generace a Mably je spojujícím článkem mezi Platónem a Babeufem.

obrázek k článku

Socialistická tradice (IX. část) - Utopie a utopisté 2

Utopie se nestaly ani tak kritikou našeho společenského zřízení a způsobu vlády, jako kritikou lidské povahy. V důsledku toho nám tvůrci Utopií nedávají nahlédnout pouze na dokonalý stát, ale na dokonalého člověka.

obrázek k článku

Socialistická tradice (VIII. část) - Utopie a utopisté 1

Jsou to právě tyto pasáže (všechny vyslovené Hythlodayem), díky kterým se Utopie stala živou knihou po další čtyři staletí. Ať už si More osobně myslel cokoliv, tak z Rafaela Hythlodaye udělal velice slibného revolučního socialistu. 

obrázek k článku

Socialistická tradice (VII. část) - Židovská a křesťanská tradice 3

Když jsme si popsali obecnou pozici křesťanských Otců, můžeme si uvést několik konkrétních příkladů na často citovaných pasážích, v nichž měli Otcové údajně projevit komunistické sklony.

obrázek k článku

Socialistická tradice (VI. část) - Židovská a křesťanská tradice 2

Thomas More představil obyvatele Utopie jako akceptující křesťanství, protože viděli, že „Kristus a jeho následovníci žili podle našich pravidel.“ Nakolik jsou prvky socialismu obsaženy v Evangeliích a popisu začátcích křesťanství ve Skutcích Apoštolů je otázka, kolem které se vytvořila kontroverze.

obrázek k článku

Socialistická tradice (V. část) - Židovská a křesťanská tradice 1

Pokud z řecko-římského světa odvozuje Evropa své ideje v literatuře, umění, filosofii a politice, tak z židovsko-křesťanské tradice čerpá své náboženství a morálku. Není tedy překvapivé, že byly činěny různé pokusy vyobrazit Mojžíše jako primitivního socialistického zákonodárce.

obrázek k článku

Socialistická tradice (IV. část) - Řecká tradice 3

Od Aristotela, který nám poskytl studenou sprchu individualistické kritiky, se vydejme na opačnou stranu a ukažme si Platónovy ideje z hlediska divadelní frašky.

obrázek k článku

Socialistická tradice (III. část) - Řecká tradice 2

Přenesme se nyní od příkladů primitivní komunistické praxe k teoriím, které mají ke komunistické praxi vztah. Zde je to primárně Platón a vskutku téměř výlučně Platón, kdo vyžaduje naši pozornost. Jakkoliv to může být obtížné, zde se pokusíme jen o ten nejstručnější souhrn Platónových názorů.

obrázek k článku

Socialistická tradice (II. část) - Řecká tradice 1

Oproti pohledu, který se dívá na socialismus jako na nedílnou součást politických a ekonomických podmínek devatenáctého a dvacátého století, existují lidé, kteří intelektuální kořeny socialismu vysledovali nejen do antického Řecka, ale až do dávné Číny a mezi pradávné děti Izraele.

obrázek k článku

Socialistická tradice (I. část) - Prolog a plán

V následujícím seriálu Vám budeme postupně představovat překlad The Socialist Tradition: Moses to Lenin od Alexandera Graye, který přeložil Vladimír Krupa.

obrázek k článku

(Svoboda ∧ Soukromí) ⇒ Anarchie

Rozhodl jsem se psát tuto práci o kryptoanarchismu. Tento myšlenkový směr je pro mě nyní a již několik let výraznou inspirací při přemýšlení o politice, soukromí, etice i mém každodenním životě.

obrázek k článku

Neptej se a bonzuj

K napsání tohoto článku mě inspirovalo pozorování lidí na sociálních sítích, kteří zřejmě bez většího zamyšlení sdílejí požadavky od státních orgánů, které je vybízí k pomoci při pátrání po jimi hledaných osobách, jež si nepřejí být odhaleny, a to bez toho, aniž by vyžadovali bližší informace.

obrázek k článku

O vyzname progresivno-konzervativnych bojov

V štáte často vo väčšej či menšej miere vzniká akási symbióza vlády a vedy. Z tejto symbiózy obe strany „ťažia“, získavajú výhody. Veda získava financie na výskumy a projekty, vláda zas získava nástroj na rozširovanie ideológie, ktorá podporená vedou zvyšuje svoju dôveryhodnosť u svojich občanov.

obrázek k článku

Pavel Sperát vyzpovídá Urzu o Ježku bez klece

Ve společnosti bývá vnímáno kladně, když dítě „umí poslouchat“; my ze všeho nejvíc nechceme děti automaticky poslušné autoritě. Co to totiž znamená? Že se dítě – jedinec, později dospělý – naučí poslouchat někoho, kdo mu byl vnějším světem přidělen bez ohledu na jeho vůli.

obrázek k článku

Český rozhlas zpovídá (nejen) Urzu pro eurovolby 2024

Jaké otázky klade veřejnoprávní Český rozhlas před volbami do Evrospkého parlamentu v roce 2024 kandidujícím stranám? Jsou tyto otázky – jak mimochodem ukládá veřejnoprávním médiím zákon – objektivní a vyvážené? A jaké jsou Urzovy odpovědi na ně? To vše se můžete dočíst v tomto článku.

obrázek k článku

O demokracii pro studentský časopis Gymploviny

„Žij a nech žít.“ Neznám nikoho, kdo by tomuto tvrzení aktivně oponoval; přesto s ním však drtivá většina z nás v konečném důsledku nesouhlasí, aniž si to tito lidé vůbec uvědomují. Chcete zjistit, zda mezi ně také patříte? Pak čtěte dál.

Uživatelské menu

Login:
Heslo:
zapamatovat si mě
Nemáte zde účet?
Zaregistrujte se!
RSS feed
Atom feed